لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

باراک اوباما: سال ۲۰۱۴ برای آمریکا «سال عمل و گشایش» بود


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پایان سال در کاخ سفید - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پایان سال در کاخ سفید - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳

رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پایان سال خود، با بیان این که «در نشست خبری سال گذشته گفتم سال ۲۰۱۴ سال عمل و سال گشایش خواهد بود و چنین هم شد»، گفت شکی نیست اکنون می‌توانیم با اعتماد به نفس بیشتری بگوئیم که آمریکا در موارد مهم، پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ است.

باراک اوباما که در کاخ سفید در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود در سالی که رو به پایان است، «بحران‌هایی در جهان روی داد که باید در رویارویی با آن ها اقداماتی انجام می‌دادیم ... با این حال کارهای بیشتری لازم است تا مطمئن شویم اقتصاد، نظام قضایی و دولت، نه تنها برای عده‌ای معدود، بلکه برای همه کار کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود پیش از عزیمت به هاوایی برای گذراندن تعطیلات سال نو مسیحی، به دستاوردهای دولت در زمینه اشتغال‌زایی، کاهش کسری بودجه و بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی مردم و امور دیگر داخلی و خارجی اشاره کرد.

آقای اوباما درباره آخرین تحول بزرگی که در عرصه سیاست خارجی ایالات متحده روی داد، یعنی عادی‌سازی روابط دوجانبه با کوبا، گفت «ما فصل جدید را در رهبری آمریکا با آغاز صفحه‌ای نو در آغاز روابط با مردم کوبا آغاز می‌کنیم و در عین حال کمتر از دو هفته دیگر پس از گذشت بیش از ۱۳ سال، ماموریت رزمی ما در افغانستان پایان می‌گیرد.»

در زمینه اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا عملکرد دولت در سال ۲۰۱۴ را مثبت ارزیابی کرد و گفت در این سال ۱۱ میلیون شغل جدید ایجاد شد، حداقل دستمزدها رو به افزایش است، تولیدات ایالات متحده رشد داشته، و صنعت خودروسازی تقویت شده و در قدرتمندین شرایط خود از سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ خورشیدی) به این سو قرار گرفته است.

پرزیدنت اوباما در ادامه به رویکرد ایالات متحده در مواجهه با چالش‌های بین‌المللی در سالی که گذشت اشاره کرد و گفت کشورش در مبارزه جهانی با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، بیماری ابولا در غرب آفریقا و همچنین اقدامات تهاجمی روسیه، نقش رهبری ایفا کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین، به تصمیم شرکت فیلم‌سازی «سونی پیکچرز» برای به تاخیر انداختن اکران عمومی فیلم «مصاحبه» در پی حمله سایبری هکرهای کره شمالی اشاره کرد و ضمن «اشتباه» خواندن تصمیم آن شرکت، به پیونگ یانگ هشدار داد که منتظر پاسخ ایالات متحده به حمله علیه این شرکت فیلم‌سازی باشند.

فیلم «مصاحبه» فیلمی کمدی درباره کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و نقشه قتل اوست که قرار بود از تعطیلات کریسمس سال جاری در آمریکا اکران شود، اما شرکت سونی پیکچرز پس از دریافت پیام‌های تهدیدآمیز، تصمیم گرفت نمایش عمومی این فیلم را به تاخیر بیاندازد.

ساعاتی پیش از نشست مطبوعاتی آقای اوباما، پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شواهد کافی برای متهم کردن پیونگ یانگ به دست داشتن در «حملات سایبری سازمان‌یافته» علیه شرکت سونی پیکچرز موجود است.

XS
SM
MD
LG