لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

آمریکا کره‌ شمالی را مسئول حمله سایبری به «سونی پیکچرز» دانست


تصویر تبلیغاتی فیلم «مصاحبه» ساخت شرکت سونی پیکچرز در خیابانی در کالیفرنیا – شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳
تصویر تبلیغاتی فیلم «مصاحبه» ساخت شرکت سونی پیکچرز در خیابانی در کالیفرنیا – شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳

ایالات متحده آمریکا روز جمعه رسماً اعلام کرد که کره شمالی مسئول حملات سایبری اخیر به شرکت فیلم‌سازی «سونی پیکچرز» و هک کردن اسناد و ایمیل‌های آن شرکت بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در اطلاعیه‌ای با اعلام این که شواهد کافی برای متهم کردن پیونگ یانگ به دست داشتن در «حملات سایبری سازمان‌یافته» علیه شرکت سونی پیکچرز موجود است، گفت این اقدام «با هدف ضربه زدن به تجارت آمریکا و نقض حقوق شهروندان آمریکایی در ابراز عقیده خود» انجام شده است.

شرکت سونی پیکچرز قصد داشت اکران عمومی فیلم «مصاحبه» را از روز کریسمس (چهارم دی ماه) آغاز کند، اما هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل دریافت پیام‌های تهدیدآمیز، اکران عمومی این فیلم کمدی، که موضوع آن درباره نقشه قتل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است، را به تاخیر انداخته است.

اقدامی که با واکنش‌ها متفاوتی روبرو شد، از جمله انتقاد رئیس جمهوری ایالات متحده که در نشست مطبوعاتی پایان سال خود در واشنگتن، این تصمیم شرکت سونی پیکچرز را «اشتباه» خواند و با بیان این که «کاش آنها اول با من صحبت کرده بودند،» تاکید کرد جامعه آمریکا اجازه نمی‌دهد که دیکتاتوری یک کشوری بتواند سانسور را به آن تحمیل کند.

باراک اوباما در ادامه به رهبران کره شمالی هشدار داد که ایالات متحده «به شیوه‌ای که خود انتخاب می‌کند، و در زمان و مکان مناسب» به این اقدام آنها پاسخ خواهد داد.

هکرهای مهاجم خود را «حافظان صلح» معرفی کرده و در پیام‌هایی ارسالی به شرکت فیلم‌سازی سونی پیکچرز، به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اشاره کرده و هشدار دادند «در روزهای آینده، هر اتفاقی بیفتد به خاطر طمع سونی پیکچرز بوده است.»

پیشتر، یکی از مقام‌های آمریکایی در گفتگو با رسانه‌ها ادعا کرده بود که هکرها، احتمالا به منظور رد گم کردن، یا از عواملی در داخل چین استفاده کرده‌اند یا از طریق سرورهای چینی دست به این کار زده‌اند؛ اتهامی که دولت پکن آن را رد کرده و از واشنگتن خواسته است که شواهد خود را در این زمینه ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG