لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۵

انتقاد آمریکا از شکل تایید صلاحیت نامزدها در ایران


مقامات آمریکایی روز چهارشنبه (۱۵ مه)، پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری ایران اقدام «سرکوبگرانه» (شورای نگهبان در رد صلاحیت داوطلبان) را محکوم کردند و گفتند پیش بینی نتیجه انتخابات با وجود روند دشوار تایید صلاحیت کاندیداها، بسیار دشوار است.

آسوشیتدپرس به نقل از وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا نوشت:‌ «احتمالا برخی کاندیداها هستند که از نظر دیدگاهشان به مسئله هسته ای، بیشتر مورد قبول ما هستند. اما تصمیم گیری درباره آینده هسته ای در دست رهبر جمهوری اسلامی است و نه هیچ فرد دیگر و او تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه است.»

اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ایران هفته گذشته با ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی، و سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در برنامه هسته ای، شکل جدیدی به خود گرفت.

آسوشیتدپرس می نویسد محمود احمدی نژاد که طبق قانون اجازه ورود به رقابت برای سومین بار متوالی را ندارد، شنبه گذشته علنا حمایتش را از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری و از چهره های نزدیک به خود، اعلام کرد.

سعید جلیلی که دیدگاه های تندروانه ای دارد، از جمله نزدیکان به آیت الله خامنه ای است و روز چهارشنبه (۱۵ مه) برای دور تازه گفت و گوهای هسته ای با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به استانبول رفته است.

اما صف بندی نهایی کاندیداهای ریاست جمهوری ایران، تا کمتر از دو هفته دیگر و اعلام فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان مشخص نخواهد شد.

وندی شرمن با محکوم کردن «سرکوب سخت و عامدانه (توسط شورای نگهبان) در دوره منتهی به انتخابات در ایران»‌ به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت که شورای نگهبان «برای حذف کاندیداهای بالقوه از معیارهای مبهم استفاده می کند.»

او افزود:‌ «بدون وجود شفافیت، به سختی می توانیم بگوییم که آیا انتخابات ایران آزاد و عادلانه و نشانگر اراده مردم خواهد بود یا نه. »

خانم شرمن گفت:‌ «محافظه کاران علیه رحیم مشایی و هاشمی رفسنجانی فشارهای زیادی وارد می آورند زیرا مواضع هیچ یک از آنان را به اندازه کافی سرسختانه نمی دانند.»

معاون وزارت خارجه آمریکا گفت:‌ «نتیجه را نمی شود پیش بینی کرد -- همانطور که در سال ۲۰۰۹ شاهد بودیم همگی از روش رهبری احمدی نژاد پیش بینی مشابهی داشتیم اما او نشان داد که کاملا با پیش بینی ما متفاوت است.»

وندی شرمن گفت:‌ «ما در انتخابات ریاست جمهوری ایران طرف هیچ کدام را نمی گیریم.»

XS
SM
MD
LG