لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

کاخ سفید پیروزی «مون جا این» در انتخابات کره جنوبی را تبریک گفت


شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

کاخ سفید آمریکا روز سه شنبه پیروزی «مون جا این» را در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی، از متحدان کلیدی ایالات متحده در شرق آسیا، به وی تبریک گفت.

پس از چندین ماه ناآرامی در اعتراض به فساد مالی در دولت و در پی برکناری رئیس جمهوری کره جنوبی، انتخاب ریاست جمهوری جدید در آن کشور برگزار شد.

«مون جا این» حقوقدان مدافع حقوق بشر و نامزد حزب لیبرال در انتخابات امروز، پس از آن که دو رقیب اصلی او شکست در انتخابات را پذیرفتند، اعلام پیروزی کرد.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید «انتقال آرام و مسالمت آمیز قدرت» در کره جنوبی را ستود و گفت واشنگتن مشتاق همکاری با دولت جدید برای تقویت اتحاد دو کشور است.

کره جنوبی از شرکای عمده آمریکا در خاور دور بوده و برای مهار تهدیدهای هسته‌ای و موشکی همسایه شمالی آن کشور نیز از متحدان کلیدی واشنگتن محسوب می‌شود.

با این حال، برخی رسانه‌ها با اشاره به اظهارات قبلی آقای مون مبنی بر لزوم داشتن روابطی نزدیک‌تر با پیونگ یانگ، احتمال می‌دهند سیاست‌های او در تضاد با واشنگتن باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مون جا این روز سه شنبه نیز گفت سئول باید نقش دیپلماتیک فعال‌تری برای مهار کره شمالی ایفا کند و تنها نظاره‌گر مذاکرات آمریکا و چین نباشد.

روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی در همین زمینه نوشت، پیروزی آقای مون می‌تواند ژئوپولیتیک موجود در برابر بحران هسته‌ای و موشکی کره شمالی را تغییر دهد.

مون جا این پیشتر اتکای واشنگتن به اعمال تحریم‌ و فشار حداکثری بر پیونگ یانگ را ناکارآمد خوانده و گفته بود وقت آن رسیده به گفت‌وگو با کره شمالی فرصت داده شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG