لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

رویکرد جدید در سیاست خارجی ترامپ: نرمش با چین و تنش با کره جنوبی


انتقادهای اخیر پرزیدنت ترامپ به کره جنوبی درباره پرداخت هزینه سامانه ضدموشکی «تاد» از سوی کره جنوبی می تواند به اتحاد واشنگتن-سئول صدمه بزند.

به گزارش صدای آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته از کره جنوبی خواست تا مبلغ یک میلیارد دلار بابت استقرار سامانه ضدموشکی «تاد» در این کشور پرداخت کنند.

سئول در واکنش به این تقاضا گفت بنا به قراردادی که سال گذشته میان آمریکا و کره جنوبی امضا شده، کره جنوبی موظف است زمین، زیرساختار، و هزینه راه اندازی این سامانه را به عهده داشته باشد در حالیکه آمریکا پذیرفته تا تولید این سامانه و استقرار آن را به عهده بگیرد.

اچ.آر. مکمستر، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه دهم اردیبهشت در دیدار با کیم کوان-جین، رئیس دفتر امنیت ملی کره جنوبی، به انتقادات سئول به خواسته پرزیدنت ترامپ پرداخت.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی، هر دو مشاور امنیت ملی در این دیدار تأیید کردند که در قرارداد سال گذشته مربوط به استقرار سامانه تاد تغییری ایجاد نشده است. اما آقای مکمستر افزود تقاضای پرزیدنت ترامپ از سئول برای پرداخت یک میلیارد دلار برای این سامانه دفاعی با انتظار عمومی در آمریکا در تقسیم هزینه های دفاعی همخوانی دارد.

پرزیدنت ترامپ طی رقابت های انتخاباتی نیز انتقاد کرده بود که کره جنوبی و دیگر متحدان آمریکا، سهم خود در هزینه های دفاعی مشترک را پرداخت نمی کنند.

بنا به قراردادی موسوم به «سوفا» میان آمریکا و کره جنوبی که در سال ۲۰۱۹ باید دوباره تمدید شود، سئول سالانه ۸۶۶ میلیون دلار بابت هزینه های دفاعی به آمریکا پرداخت می کند چراکه آمریکا در کنار سیستم های دفاعی پیشرفته و پایگاه های نظامی، بیش از ۲۸ هزار سرباز در کره جنوبی مستقر کرده است.

اما هنوز مشخص نیست آیا در تمدید این قرارداد در سال ۲۰۱۹، هزینه پرداختی از سوی سئول به یک میلیارد دلار لازم برای پوشش هزینه سامانه «تاد» افزایش خواهد یافت یا نه.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG