لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

درخواست آمریکا و شش کشور دیگر از سازمان ملل در مورد قانون اساسی سوریه


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد (چپ) و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه - آرشیو

همزمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، آمریکا و شش کشور دیگر از این نهاد بین المللی خواستند روند تدوین قانون اساسی جدید سوریه را آغاز کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بریتانیا، فرانسه، آلمان، مصر، اردن و عربستان سعودی، با پیوستن به ایالات متحده، در یک بیانیه مشترک که اواخر پنجشنبه منتشر شد این درخواست را مطرح کردند.

این هفت کشور از سازمان ملل و نماینده ویژه دبیرکل در امور سوریه خواستند در سریع‌ترین زمان ممکن کمیته‌ای را برای تقویت گذار سیاسی در سوریه و تدوین قانون اساسی جدید تشکیل دهد.

ایالات متحده و متحدان بین المللی و منطقه‌ای آن در جنگ داخلی هفت ساله، که بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جا گذاشته است، از مخالفان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌اند.

هفت کشور امضا‌کننده بیانیه دیشب از استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه خواسته‌اند تا پایان ماه آینده میلادی گزارشی از پیشرفت اقدامات خود ارائه کند.

تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در سوریه و آغاز روند سیاسی برای انتقال قدرت، از جمله برگزاری انتخابات آزاد و تدوین قانون اساسی جدید، تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG