لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

هشدار مایک پنس درباره احتمال استفاده از سلاح شیمیایی در حمله به ادلب


در حالیکه حملات هوایی روسیه و سوریه به مناطقی در استان ادلب سوریه از سر گرفته شده، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نسبت به استفاده از سلاح های شیمیایی در حمله به آن منطقه هشدار داد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه ۱۸ شهریور در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز در واکنش به حملات به این منطقه سوریه که بخش زیادی از آن در کنترل مخالفان است، هشدار داد که دنیا این تحولات را زیر نظر دارد.

او گفت: «می‌خواهم به روشنی بگویم، دنیا در حال نظاره است و به هر نوع استفاده از تسلیحات شیمیایی در ادلب به شدید ترین صورت ممکن پاسخ می دهیم. به علاوه، تحرکات در طول مرزهای استان ادلب را هم به دقت زیر نظر داریم.»

جنگنده‌های روسیه و سوریه روز یکشنبه نیز همچون روز گذشته زمین‌های زراعی استان ادلب و حومه روستاهای اللطامنه و کفر زیتا در شمال استان حما را به شدت بمباران کردند.

همچنین به گزارش شاهدان عینی، جنگنده‌های نیروی هوایی سوریه و هلیکوپترهای هوانیروز ارتش آن کشور روز یکشنبه دهکده‌های الحبث و عابدین و تعدادی از شهرک های کوچک در جنوب استان ادلب را گلوله باران کردند.

دو میلیون و نهصد هزار نفر در استان ادلب زندگی می کنند و بنا به تخمین استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، تقریباً ده هزار نفر از آنان را مخالفان مسلح تشکیل می دهند.

ادموند غریب، استاد دانشگاه جرج تاون و کارشناس مسائل قومیت ها در خاورمیانه، معتقد است که بخش اعظم منطقه ادلب در کنترل گروهی از مخالفان مسلح به اسم «هیئت تحریر الشام»یا کمیته آزادی سوریه است که نام سابق آن «جبهه النصره» بوده است؛ گروهی که به گفته منابع اطلاعاتی غرب، روابط نزدیکی با القاعده دارد.

ادموند غریب گفت: «ادلب، آخرین منطقه بزرگ تحت کنترل تحریر الشام است. این ناحیه حد فاصل بین استان حلب در شمال با استان لاذقیه در غرب سوریه است و با توجه به چراغ سبز کنفرانس سه جانبه در تهران، به نظر می رسد که دولت حاکم بر سوریه بدون توجه به هزینه انسانی این عملیات مصمم است حاکمیت خود را به استان ادلب نیز تعمیم دهد.»

روسای جمهوری ایران و روسیه در کنفرانس سه جانبه تهران که روز جمعه تشکیل شد، با پیشنهاد رجب طیب اردوغان رئیس همتای خود از ترکیه برای برقراری آتش بس در ادلب سوریه مخالفت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG