لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

شکست مذاکرات تهران در مورد برقراری آتش بس در ادلب سوریه


هواپیماهای روسیه و سوریه مواضع مخالفان در ادلب در شمال غربی سوریه را بمباران کردند.

این عملیات روز شنبه ۱۷ شهریور، یک روز پس از شکست کنفرانس تهران با حضور روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران در مورد برقراری آتش بس در ادلب، انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هلیکوپترهای ارتش سوریه روز شنبه با پرتاب بمب‌های بشکه‌ای، شهر خان شیخون و روستای عابدین در جنوب استان ادلب را هدف قرار دادند.

رهبران ایران و روسیه روز جمعه در تهران ضمن مخالفت با پیشنهاد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای اعلام آتش بس در منطقه ادلب، بر بسط حاکمیت دولت دمشق بر تمام خاک سوریه و ریشه کن کردن آنچه که آنها تروریست‌های مستقر در ادلب خواندند، تاکید کردند.

با این حال، آقای اردوغان در پایان کنفرانس سه جانبه تهران اعلام کرد که عملیات نظامی در منطقه ادلب بدون شک با کشتار غیرنظامیان و تراژدی انسانی دیگری توام خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا هم یک روز پیش از کنفرانس سه جانبه تهران در مورد عملیات نظامی در ادلب هشدار داد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نباید بی پروا به منطقه ادلب حمله کند. روس‌ها و ایرانی‌ها هم با مشارکت در براه اندازی یک تراژدی انسانی و احتمال کشته شدن هزاران نفر در آن منطقه، مرتکب اشتباه بزرگی می شوند.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در نشست روز جمعه شورای امنیت در مورد وضعیت ادلب بار دیگر هشدار پرزیدنت ترامپ به مسکو، تهران و دمشق را تکرار کرد.

نیکی هیلی گفت: «آنچه رئیس جمهور در این باره توئیت کرده هشداری است به ایران، روسیه و اسد که آمریکا نمی خواهد شاهد حمله به آن منطقه باشد. آمریکا با همین هدف دعوت به نشست شورای امنیت کرده بود. ما نمی‌خواهیم شاهد حمله با سلاح شیمیایی علیه مردم ادلب باشیم.»

او اضافه کرد: «مردم سوریه سختی زیادی را تحمل کردند. اگر می‌خواهند بر همه سوریه مسلط شوند، اینکار را نباید با سلاح شیمیایی انجام دهند. ما بیکار نخواهیم نشست. اگر سلاح شیمیایی استفاده شود ما می‌دانیم توسط چه کسی استفاده شده است. ما با بازی ایران، روسیه و اسد آشناییم. ما یافته های سازمان منع سلاحهای شیمیایی را بارها دیده‌ایم. هیچ راهی برای رد کردن آن وجود ندارد، صرفا ایران، روسیه و اسد یافته ها را رد کرده‌اند.»

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در لندن، در حملات ارتش سوریه به استان ادلب شهرک شانزده هزار نفری اللطامنه نیز هدف قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG