لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

جیمز جفری: اگر روسیه به دنبال صلح در سوریه است، ایران را از خاک این کشور خارج کند


جیمز جفری، نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا برای روند سیاسی در سوریه می گوید: اگر روسیه واقعاً خواهان صلح در سوریه است باید مطمئن شود که نیروهای جمهوری اسلامی ایران کاملاً از خاک سوریه خارج می شوند.

نماینده آمریکا در اجلاس شورای امنیت گفت توافق اخیر روسیه و ترکیه برای برقراری منطقه امنیتی در ادلب سوریه باید مقدمه اقدمات بعدی باشد.

او جمهوری اسلامی ایران را مسئول وضعیت کنونی سوریه ذکر کرد.

نماینده ویژه آمریکا برای روند سیاسی در سوریه گفت: اگر روسیه خواستار برقراری صلح در سوریه است، باید در مورد خروج کامل شبه نظامیان ایران از سراسر خاک سوریه اطمینان حاصل کند.

آقای جفری می گوید جامعه بین الملل نمی تواند حضور نظامی ایران در سوریه را بپذیرد.

وی افزود: با حضور شبه نظامیان ایران سوریه روی ثبات و آرامش را نخواهد دید. در مبارزه رژیم سوریه با مخالفان مسلح شبه نظامیان ایران مسئول محاصره شهرها و به گرسنگی کشاندن مردم آن بودند. حضور این گروه در سوریه غیرقابل قبول است و امنیت در سراسر منطقه را به خطر می اندازد.

در همین جلسه، استفن دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه نیز ضمن استقبال از آرامش نسبی برقرار شده در منطقه ادلب سوریه، بر آغاز روند سیاسی در آن کشور تاکید کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه نیز گفت: ضرورت دیالوگ میان سوری ها چیزی است که می تواند و باید در چارچوب کمیته بازنگری قانون اساسی سوریه انجام شود. سوری ها خود باید بتوانند روند اعتماد سازی را آغاز کنند و محیطی آرام و بی طرف برای مذاکرات بوجود آورند. روند معنی دار سیاسی و اجرائی کردن اقدامات مورد توافق، پیش نیاز اعتماد سازی است.

روز دوشنبه روسای جمهوری روسیه و ترکیه اعلام کردند که بر سر یک منطقه حائل میان ارتش سوریه و نیروهای مخالف اسد در منطقه ادلب سوریه توافق کرده‌اند.

قرار است این منطقه حائل از روز ۱۵ اکتبر اجرایی شود. بر اساس توافق صورت گرفته نیروهای روسیه و ترکیه در دو سوی منطقه حائل گشت زنی می کنند.

منطقه ادلب در سوریه آخرین نقطه پایگاه شورشیان مخالف اسد است و در هفته های اخیر نگرانی هایی از قتل عام مردم این منطقه توسط نیروهای اسد وجود داشت.

آمریکا پیشتر نسبت به سرنوشت ساکنان ادلب ابراز نگرانی کرده بود.

توافق اخیر بدون حضور جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است.

پیش از این، یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده می گوید آمریکا به دقت مذاکرات و توافق روسیه و ترکیه درباره منطقه ادلب در سوریه را زیر نظر دارد و این توافق را دلگرم کننده می داند.

«رابرت اشلی» مدیر «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» موسوم به «دیا»که در مرکز استراتژی برای مطالعات بین المللی سخنرانی می کرد، در نخستین واکنش به توافق روسیه و ترکیه برای اعلام یک منطقه حائل میان ارتش سوریه و نیروهای مخالف اسد در منطقه ادلب گفت آمریکا به دقت این توافق و اجرای آن را زیر نظر دارد.

این مقام اطلاعاتی آمریکا گفت: به نظر من، بحث‌هایی که آنها دارند، این پتانسیل را دارد که ما شاهد چیزی باشیم که کمتر روی ما تاثیر بگذارد. ما خواهان مذاکره و دیدارهای گروه‌های مختلف و توافق آنها برای حصول به راه‌حلی به منظور شروع صلح هستیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG