لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

بلینکن در سایه تنش بر سر تایوان و بالن‌های شناسایی چین وارد پکن شد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده.

دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده از پکن در شرایطی انجام می‌شود که سایه تنش بر سر تایوان و حادثه بالن‌های شناسایی چینی بر فراز آمریکا، همچنان بر روابط بین دو کشور سایه انداخته است و امید چندانی برای دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر در موارد اختلافی متعدد بین دو کشور وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود قصد دارد با همتای چینی خود، چین گانگ، و احتمالا رئیس جمهوری چین دیدار کند. ایجاد کانال‌های ارتباطی موثر برای جلوگیری از تشدید رقابت استراتژیک و درگیری بین ایالات متحده و چین از اهداف اصلی این سفر به شمار می‌آید.

همزمان، محافل اقتصادی و سیاسی جهان از نزدیک این دیدار را زیر نظر دارند، زیرا تنش‌های بین دو ابرقدرت می‌تواند پیامدهای جهانی بر بازارهای مالی، بازرگانی و زنجیره‌ تامین کالا‌ها به همراه داشته باشد.

برخی تحلیل‌گران با اشاره به نگرانی‌ها در مورد درگیری نظامی احتمالی تایوان، اختلافات تجاری، و سابقه بد حقوق بشر حکومت چین بر این باور هستند که روابط بین ایالات متحده و چین در چندین جبهه‌ بدتر نیز شده است.

در شرایطی‌که آقای بلینکن بر لزوم برقراری ارتباط برای جلوگیری از تبدیل رقابت به درگیری تاکید دارد، بی‌میلی چین برای شرکت در مذاکرات نظامی با ایالات متحده به‌ویژه برای همسایگانش نگران کننده بود.

با این حال، هدف وزیر امور خارجه آمریکا انجام بحث‌های صریح، سازنده و راهبردی با طرف چینی است و طرح موضوعاتی مانند قاچاق ماده مخدر فنتانیل و موضوع آمریکایی‌های بازداشت شده موضوع نشست‌های آتی خواهد بود.

با این وجود، انتظار می‌رود این سفر، زمینه را برای نشست‌های دوجانبه آتی فراهم کند.

هرچند نشست نوامبر سال گذشته بین جو بایدن و شی جین پینگ برای مدت کوتاهی نگرانی‌ها در مورد جنگ سرد جدید را کاهش داد، اما از آن زمان تاکنون، ارتباطات سطح بالایی نیز بین سران برقرار نشده است.

پیش‌تر نیز حادثه «بالون شناسایی چین» بر فراز خاک آمریکا باعث تیرگی روابط و به تعویق افتادن سفر از قبل برنامه‌ریزی شده آقای بلینکن به چین شد.

از دیگر موارد مهم در دستور کار وزیر امور خارجه ایالات متحده، تضمین همکاری چین در جلوگیری از قاچاق ماده مخدر صنعتی فنتانیل ـ به عنوان عامل مرگ ۷۵ هزار آمریکایی طی سال گذشته ـ بود ولی به گفته مقامات آمریکایی، چین برای همکاری در این مورد از خود تردید نشان می‌دهد.

پیش از این نیز صدای آمریکا خبر داد که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز سه‌شنبه نهم خرداد، ۱۷ شخص و نهاد دست اندر کار تولید و توزیع مواد مخدر غیرقانونی را تحریم کرد. ۱۳ شخص و نهاد در چین و چهار تن دیگر در مکزیک هستند.

در این ارتباط، آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا در راستای تلاش جهانی برای جلوگیری از تولید غیرقانونی و قاچاق فنتانیل تقلبی و دیگر داروهای مخدر، شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی را در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داده است.

XS
SM
MD
LG