لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

پلیس خانه یک متهم تیراندازی تگزاس را جستجو کرد


پلیس خانه متهمان تیراندازی تگزاس را جستجو کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

مقامات فدرال آمریکا، روز دوشنبه در ایالت آریزونا، خانه یکی از متهمان تیراندازی روز یکشنبه در تگزاس را جستجو کردند. پلیس در شهر گارلند ایالت تگزاس، در حومه دالاس، دو مرد مهاجم را به ضرب گلوله کشت. پلیس تگزاس می گوید این دو به یک نیروی امنیتی که از ساختمانی که در آن رویدادی درباره آزادی بیان برگزار می شد تیراندازی کردند.

آن جلسه شامل مسابقه کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام بود.

مسوولان می گویند پس از آنکه یک خودرو بیرون محل جلسه ظاهر شد و دو مرد داخل آن شروع به تیراندازی به سمت یک مامور امنیتی کردند، ماموران پلیس به سرعت وارد عمل شدند.

مسوولان گفتند هر دو مهاجم در تیراندازی با ماموران پلیس کشته شدند و مامور محافظ رویداد نیز مجروحیت جدی ندیده است. گزارش شده است این مامور محافظ به مدت کوتاهی در بیمارستان بستری شد.

یک پارکینگ نزدیک محل حادثه
یک پارکینگ نزدیک محل حادثه

اجساد دو مرد مهاجم پس از تیراندازی با ماموران پلیس در کنار خودرو باقی ماند تا آنکه ماموران با استفاده از روبات و کارشناسان مواد منفجره، خودروی آنها را بررسی کردند، اما بمبی در آن نیافتند.

جو هارن، سخنگوی پلیس گارلند به خبرنگاران گفت که آنها تازه تحقیقات خود را آغاز کرده اند. او گفت نشانه ای از اینکه خودروی مهاجمان حامل مواد منفجره باشد، دیده نشده است.

پلیس منطقه گسترده ای در اطراف محل تیراندازی را بست.

در همین حال، شبکه ای.بی.سی آمریکا به نقل از یک مقام ارشد پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی می گوید که کارت شناسایی یکی از متهمان نشان می دهد که از او قبلا در مورد یک پرونده مربوط به تروریسم تحقیق شده بود. نام این متهم «التون سیمپسون»، اهل ایالت آریزونا گزارش شده است.

ماموران پلیس در نزدیکی محل حادثه
ماموران پلیس در نزدیکی محل حادثه

روزنامه لس آنجلس تایمز نیز گزارش داده است که یک حساب توییتری به نام «شریعت نور است» مسوولیت حمله روز یکشنبه را برعهده گرفته است. با این حال مسوولان هنوز رسما نگفته اند که تیراندازی با رویدادی که جریان داشت، مرتبط است.

روز دوشنبه، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت ما شاهد آن بوده ایم که افراط گرایان، سعی کرده اند از نظراتی که آنها توهین آمیز قلمداد می کنند، برای توجیه خشونت استفاده کنند، آن هم نه فقط در این کشور (آمریکا) که در کل جهان.

آقای ارنست اضافه کرد: «در ذهن رئیس جمهوری، شکلی از بیان وجود ندارد که بتواند اقدام خشونت آمیز را توجیه کند.»

گروه ابتکار دفاع از آزادی آمریکا، که به «اسلامی کردن آمریکا را متوقف کنید» نیز شهرت دارد، مستقر در نیویورک، بانی رویداد آزادی بیان در گارلند بود. این گروه برای کاریکاتور برتر ۱۰ هزار دلار جایزه تعیین کرده بود. ۳۵۰ کاریکاتور برای شرکت در این مراسم ارایه شده بود.

پاملا گلر، مدیر گروه، در سایت خود حمله روز یکشنبه مهاجمان را «اقدامی تروریستی» خواند و گفت: «این جنگ با آزادی بیان است.»

گلر به این شهرت دارد که قبلا تلاش کرده بود مانع افتتاح یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل سابق برج های «مرکز تجارت جهانی» در نیویورک شود. این برج ها در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ویران شد.

XS
SM
MD
LG