لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

القاعده یمن مسئولیت حمله به شارلی ابدو را بر عهده گرفت


القاعده یمن مسئولیت حمله به شارلی ابدو را بر عهده گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

شاخه القاعده در یمن، روز چهارشنبه رسما مسئولیت حمله تروریستی هفته گذشته به دفتر نشریه طنز فرانسوی شارلی ابدو را بر عهده گرفت و اعلام کرد آن حمله، اقدامی برای انتقام از توهین به پیامبر اسلام بود.

فردی به نام نصر ال انسی، از کادرهای بالای رهبری القاعده يمن، در ويديویی که روز چهارشنبه در اينترنت منتشر شد، گفت حمله به شارلی ابدو با برنامه ريزی و حمايت مالی آنها انجام گرفت.

وی اما حملۀ دوم و گروگانگيری در یک سوپرمارکت یهودی در پاریس توسط فردی به نام امدی کولیبالی را کاملاً جدا از القاعده يمن اعلام کرد و گفت، همزمان بودن این دو حمله، تصادفی بوده است.

در همین حال شماره جديد مجلۀ شارلی ابدو روز چهارشنبه با تيراژ ۳ ميليون پيش از رسيدن به روزنامه فروشی‌ها به فروش رفت. گفته می‌شود فروش مجلۀ شارلی ابدو در مقایسه با پيش از حمله به دفتر نشریه و کشته شدن سردبيران و کاريکاتوريست‌های اصلی آن، بيش از ۵۰ برابر بيشتر شده است.

دبير کل سازمان همکاری اسلامی، بزرگترين نهاد اسلامی جهان با ۵۷ کشور عضو، ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس، اقدام آن هفته برای چاپ کاريکاتور پيامبر اسلام بر روی جلد شماره جديد خود را يک عمل « گستاخانه» و «انزجار آفرين» توصیف و از آن انتقاد کرد.

به گفته اياد امين مدنی «اين حملۀ وحشيانه در پاريس که به کشته شدن چند نفر از سر دبيران مجلۀ شارلی ابدو منجر شد، از طرف جهان اسلام، مردم، دولت‌ها و افراد آگاه محکوم شد. شمار کثيری از مسلمان خود فرانسه و رهبران جهان اسلام در راهپيمايی که در آن يک ميليون و نيم جمعيت برای محکوم کردن آن حضور داشتند، شرکت کردند.»

وی در ادامه افزود «اما در عين حال، روز بعد از آن می‌بينيم که مجله همان کاريکاتور را چاپ کرده است. اين ديگر گستاخی، نادانی و بی‌مبالاتی است. مردم برای آزادی بيان راهپيمايی کردند، اما آزادی بيان نبايد باعث آزار و رنجش ديگرانه شود.»

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی در تهران، از تصميم شارلی ابدو برای انتخاب کاريکاتور پيامبر اسلام بر روی جلد شماره جديدش انتقاد کرد و گفت، تنها نتيجۀ اين کار ايجاد و تحريک يک حلقۀ شرارت و افراط گرايی در جهان، و آزردگی خاطر مسلمانان است.

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران نیز روز چهارشنبه در ژنو در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره تصوير روی جلد شماره جديد شارلی ابدو، گفت «حريم تقدس» بايد محترم شمرده شود.

ديودن امبالا امبالا کمدين معروف فرانسه، روز چهارشنبه به اتهام دفاع از تروريسم و چاپ مطلبی در شبکه‌های اجتماعی که به نظر می‌رسيد از دو حملۀ اخير دفاع کرده است، دستگير شد.

وی يکی از مدافعان پر سر و صدای نگرش‌های يهودستيزانه و ضداسرائيلی است و از افرادی است که توسط محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری پيشين ايران بارها، به ايران دعوت شده بود.

XS
SM
MD
LG