لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

پلیس دانمارک اطلاعات متهم به تیراندازی کپنهاگ را منتشر کرد


دانمارک: ما از دمکراسی دفاع خواهيم کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

پلیس دانمارک می گوید مردی که بامداد روز یکشنبه در شلیک ماموران پلیس کشته شد، در دو تیراندازی روز شنبه در کپنهاگ، پایتخت این کشور، نقش داشته است. در تیراندازی های روز شنبه دو غیرنظامی و پنج مامور پلیس کشته شدند.

پليس دانمارک با انتشار عکس و اطلاعات بيشتر در مورد عامل حمله های روز شنبه اعلام کرد، سازمان اطلاعات و امنيت دانمارک از هويت اين فرد با خبر بوده و احتمال می دهد او به تنهايی دست به اين اقدام زده است.

مقامات پلیس گفتند مهاجم، ۲۲ ساله، متولد دانمارک بوده است. او در تیراندازی ماموران نزدیک یک ایستگاه قطار کشته شد. به گفته پلیس او دارای سابقه خشونت و جرائم تسلیحاتی بوده است.

لوران فابيوس، وزير امورخارجه فرانسه در واکنش به دو حمله تروريستی روز شنبه در پايتخت دانمارک، با ابراز شگفتی از تشابه زيادی که ميان اين دو حمله با حملات ماه گذشته میلادی در پاريس وجود دارد، از رهبران مسلمانان جهان خواست اين واقعه را محکوم کنند.

قای فابيوس با اشاره به حمله ماه گذشته به دفتر نشریه شارلی ابدو و فروشگاه يهوديان در فرانسه گفت: «تعجب می کنم که بين اين حمله ها چه شباهت زيادی وجود دارد. اول حمله به تجمعی که در مورد آزادی بيان بود، بعد حمله به يهوديان، و بعد هم حمله به پليس. آنچه بايد از اين حمله های تروريستی تجربه کنيم اين است که اين حمله ها به صورت بين المللی صورت می گيرد و نياز به پاسخ بين المللی هم دارد. اما در درجه اول اروپا بايد وارد عمل بشود، ما بايد دامنه تدابیر امنيتی را گسترش دهيم و يک دايره پليس خارجی برای حمله به تروريست ها و افراط گرايی بين المللی ايجاد کنيم.»

وزير خارجه فرانسه در مورد نقش مذهب در اين وقايع گفت: «اين افراد تظاهر به مذهبی بودن می کنند، آنها مجرمان واقعی هستند که در لباس مذهب دست به اين اقدامات می زنند.»

آقای فابیوس گفت: «ما از رهبران مسلمانان جهان می خواهيم به ما کمک کنند و همچون شيخ الازهر در قاهره اين وقايع را محکوم کنند.»

مقام های دانمارک معتقدند حمله های روز شنبه در دانمارک به تقليد و با الهام از حمله ماه پيش به دفتر روزنامه شارلی ابدو و فروشگاه يهوديان در پاريس صورت گرفته است.

دانمارک از زمان وقوع اين حمله ها در پاريس در حالت آماده باش بوده است. یکی از رسانه های اين کشور ده سال پيش با انتشار کاريکاتور پيامبر اسلام خشم مسلمانان را برانگيخت.

با افزايش موج افراط گرايی اسلامی رهبران کشورهای حوزه اسکانديناوی هم چون رهبران کشورهای سراسر اروپا به شدت نگران رشد نگرش های ضد مهاجران خارجی نيز هستند.

همزمان عربستان سعودی روز یکشنبه در بيانيه ای حمله های تروريستی در دانمارک و مرگ دو شهروند اين کشور را محکوم کرد.

بنا به گزارش ها، پليس دانمارک در ساعت ۵ بامداد روز یکشنبه به وقت محلی در يک رشته عمليات وسيع تعقيب و گريز، فردی را در محله ای نزديک محل تيراندازی های روز شنبه به ضرب گلوله کشت. بعدا تائید شد فرد کشته شده عامل حمله های روز شنبه بوده است.

ساعاتی بعد، هله تورنينگ-اشميت، نخست وزير دانمارک در يک کنفرانس مطبوعاتی، تيراندازی به یک کنیسه و حمله به يک جلسه فرهنگی را که با حضور کاريکاتوريست معروف سوئدی، لارس ويلکس، برای بحث در مورد آزادی بيان برگزار شده بود، اقدامی تروريستی خواند.

او گفت: «دانمارک مورد حمله تروریستی قرار گرفته است. روز شنبه اينجا در کپنهاگ به يک جلسه مناظره آرام و کاملاً دموکراتيک تيراندازی شد و يک نفر کشته شد، يک نفر هم در نزديک کنيسه يهوديان بر اثر تيراندازی جان خود را از دست داد.»

خانم اشميت تأکيد کرد که دانمارک به دفاع از دموکراسی ادامه می دهد و گفت: «اما اين کار فقط يک پاسخ دارد که آن هم امروز داده شد، و آن اينکه ما از دموکراسی دفاع می کنيم.»

نخست وزير دانمارک، حمله های تروريستی اخير را نه يک جنگ مذهبی، که ناشی از تناقض ميان ارزش های آزاد اندیشانه و نگرش های تاريک انديشانه خواند و گفت: «جنگی که در حال حاضر وجود دارد جنگ ميان مسلمان و غير مسلمان نيست، جنگ ارزش های برآمده از آزادی های فردی با ايدئولوژی های تاريک است. مايلم به جامعۀ يهوديان دانمارک اعلام کنم که عميقاً از واقعه شب گذشته متأسف و نارحت هستم. يهوديان، بخش مهمی از جامعه دانمارک هستند. شما تنها نيستيد.»

نخست وزیر دانمارک پس از این کنفرانس مطبوعاتی از کنيسه ای که روز شنبه در مرکز کپنهاگ هدف تيراندازی يک فرد مسلح قرار گرفت، بازدید کرد.

در پی اين واقعه، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، بار ديگر از يهوديان اروپا خواست در صورت تمايل به اسرائيل بروند، پیشنهادی که پس از حمله های تروریستی فرانسه نیز مطرح کرد ه بود.

در عين حال يک انجمن يهودی اروپايی روز یکشنبه از اتحاديه اروپا خواست از لحاظ امنيتی نهادها و انجمن های يهوديان را بطور تمام وقت تحت نظارت قرار دهند. مدير کل انجمن يهوديان اروپا رهبران اتحاديه اروپا را متهم کرد که تاکنون هيچ قدمی در جهت حفظ جان و امنيت يهوديان در مقابل موج حمله های ضد يهودی بر نداشته اند.

XS
SM
MD
LG