لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

پیام روشن ایالات متحده با اعلام حضور یک زیردریایی دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای در منطقه


یک زیردریایی کلاس اوهایو به منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی ایالات متحده مستقر شد.
U.S. Central Command
یک زیردریایی کلاس اوهایو به منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی ایالات متحده مستقر شد. U.S. Central Command

نشریه «تایمز‌اف‌اسرائیل» نوشته، در حالی که استقرار یک زیردریایی کلاس اوهایو با قابلیت حمل سلاح اتمی توسط ایالات متحده در منطقه خبر است، بسیاری از تحلیلگران به اهمیت این واقعیت اشاره می‌کنند که ایالات متحده اعلام کرده است که این زیردریایی کجا مستقر است.

وب‌سایت نشریه «تایمز‌اف‌اسرائیل» با استناد به خبر آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته که اذعان ایالات متحده به موقعیت مکانی زیردریایی کلاس اوهایو بسیار نادر است زیرا آنها بخشی از به اصطلاح «سه گانه هسته‌ای» تسلیحات اتمی آمریکا را نشان می‌دهند - که شامل موشک‌های بالستیک زمینی و بمب‌های هسته‌ای روی بمب افکن‌های استراتژیک نیز می‌شود.

در گزارش این نشریه اسرائیلی تاکید شده که در اعلامیه روز یکشنبه ایالات متحده جزئیات دیگری ارائه نشده است، اگرچه همراه بیانیه تصویری منتشر شده که به نظر می‌رسد یک زیردریایی را در کانال سوئز مصر در نزدیکی پل کانال سوئز نشان می‌دهد.

این نشریه اسرائیلی در ادامه گزارش خود نوشته در حالی که زیردریایی‌های کلاس اوهایو دارای انرژی هسته‌ای هستند و بسیاری از آنها تسلیحات هسته‌ای حمل می‌کنند، اما برخی از آنها هم فقط حامل موشک‌های کروز هستند و قرار است نیروهای عملیات ویژه را مستقر کند، این موضوع را مبهم باقی می‌گذارد که آیا این زیردریایی که اکنون در خاورمیانه فعال است موشک‌های بالستیک هسته‌ای حمل می‌کند یا خیر.

بنابر همین گزارش، فرماندهی مرکزی آمریکا روز یکشنبه به طور جداگانه تصویری از یک بمب افکن B-1 با قابلیت حمل اتمی که در خاورمیانه نیز فعالیت می‌کند را هم منتشر کرد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان آخرین باری که ایالات متحده بطور مشخص اعلام کرد که یک زیردریایی با انرژی هسته‌ای در منطقه دارد، یک سال پیش بود، زمانی که ژنرال مایکل کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی، به طور علنی ناو یو‌اس‌اس ویرجینیای غربی را که در مکانی نامعلوم در دریا بود، بازرسی کرد.

* این گزارش از مطلب نشریه «تایمزآف اسرائیل» ترجمه شده که در آن از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG