لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

هشدار لوید آستین به جمهوری اسلامی: حمله به پرسنل آمریکایی متوقف نشود گام‌های بعدی را بر می‌داریم


وزیران دفاع و امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۹ آبان در سنای آمریکا سخنرانی کردند
وزیران دفاع و امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۹ آبان در سنای آمریکا سخنرانی کردند

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید ایالات متحده پیشتر به سایت «مورد استفاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در سوریه حمله کرده است و در صورت ادامه حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران به پرسنل آمریکایی، ایالات متحده برای محافظت از نیروهای خود در انجام اقدامات بعدی «تعلل نخواهد کرد.»

لوید آستین در بخشی از سخنان روز سه‌شنبه خود در سنا گفت که ایالات متحده به حفاظت از نیروهایش در منطقه ادامه می‌دهد. او گفت «پرسنل آمریکا در روزهای اخیر توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران مورد حمله قرار گرفته‌اند و این حملات باید متوقف شود.»

این سخنان روز سه‌شنبه وزیر دفاع آمریکا در سنای آمریکا پس از آن مطرح شد که حسین امیرعبداللهیان مدعی شد که جمهوری اسلامی در خاورمیانه گروه نیابتی ندارد.

آستین روز سه شنبه به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا در سنای آمریکا حاضر شد تا از درخواست بودجه فوری اضافی ۱۰۶ میلیارد دلاری امنیت ملی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از جمله برای کمک به اسرائيل، اوکراین و تایوان، حمایت کند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سخنرانی خود در سنا، حمله روسیه به اوکراین و حماس را به اسرائيل را مرتبط باهم دانست و به نقش جمهوری اسلامی اشاره کرد.

آنتونی بلینکن گفت روسیه برای دریافت کمک‌های نظامی به جمهوری اسلامی ایران رو آورده است و در ازای دریافت کمک‌های نظامی از ایران، فناوری‌های پیشرفته‌‌تر نظامی در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است که این کار، به گفته او، باعث تهدید بیشتر اسرائيل شده است.

بلینکن گفت اجازه دادن به پیروز شدن روسیه در اوکراین صرفا باعث جسورتر شدن روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

او گفت اسرائيل و اوکراین، «دو دموکراسی هستند که تحت حمله بی‌رحمانه بازیگرانی قرار دارند که می‌خواهند کشورهای آنها را از روی نقشه حذف کنند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بارها به طور علنی خواستار نابودی کامل اسرائيل شده است.

آقای بلینکن گفت که بودجه درخواستی به اسرائيل کمک می‌کند که اقلام مورد نیاز از جمله موشک‌های مورد نیاز برای پدافند هوایی خود را تامین کند. از زمان آغاز حمله حماس به اسرائيل در ۱۵ مهر، گروه‌های فلسطینی در غزه هزاران راکت به سمت اسرائيل شلیک کرده‌اند.

آقای بلینکن گفت همانطور که اسرائيل حق و وظیفه دفاع از خود را دارد، روشی که این کار را انجام می‌دهد نیز اهمیت دارد و آمریکا با مقامات اسرائيلی گفته است که باید تحت قوانین بین‌المللی جنگی و انسانی رفتار کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت کمک‌های کنگره آمریکا باعث شده است که دنیا در دفاع اوکراین و اصول منشور سازمان ملل متحد که «حق حاکمیت، تمامیت ارضی، و استقلال است» تقویت شود.

او گفت بودجه درخواستی جدید فوری به کمک‌های انسانی برای اوکراین و غزه، ارمنستان نیز کمک می‌کند.

آقا بلینکن گفت حماس غیرنظامیان را «سپر انسانی» خود کرده است و جلوگیری از وخامت شرایط انسانی، همسو با اصول کشور آمریکا است و تاکید کرد که جان همه غیرنظامیان به طور مساوی ارزش دارد.

  • لوید آستین: حماس نماینده فلسطینی‌ها نیست

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بخش دیگری از سخنانش حمله حماس را بی‌رحمانه، تنفربرانگیز و زننده خواند و گفت همانطور که فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام گفت، حمله حماس یادآور «جنایات داعش در عراق و سوریه» بود.

آقای آستین گفت همانطور که رئیس جمهوری آمریکا گفته است، «هر یک از دموکراسی‌ها به چنین حمله زننده تروریستی قاطعانه پاسخ خواهد داد.»

او گفت آمریکا می‌داند که «حماس نماینده فلسطینی‌ها نیست و ما عزادار مرگ فلسطینی‌های غیرنظامی هستیم.»

او گفت در سفر به اسرائيل بارها روشن کرد که حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی «یک وظیفه اخلاقی و یک ضرورت استراتژیک» است. او گفت «دموکراسی‌ها نظیر ما با رعایت قوانین جنگ و حفاظت از غیرنظامیان قوی‌ترو امن‌تر» خواهند شد.

وزیر دفاع آمریکا گفت به دستور رئیس جمهوری ایالات متحده، ایالات متحده حملات دقیقی را به سایت‌های «مورد استفاده سپاه و وابستگان آن» در شرق سوریه انجام داده است. اگر نیروهای مورد حمایت ایران به حملات خود ادامه دهند ما از انجام گام‌های بیشتر برای حفاظت از پرسنل خود تعلل نخواهیم کرد.»

آقای آستین گفت آمریکا پدافند هوایی در منطقه را تقویت کرده است و کمک‌های نظامی از جمله موشک‌های دقیق و موشک‌های پدافند هوایی را به اسرائيل ارائه می‌دهد و برای آزادی گروگان‌ها از جمله گروگان‌های آمریکایی در دست حماس تلاش می‌کند.

  • هشدار وزیر دفاع علیه گسترش جنگ

آقای آستین در بخش دیگری از سخنانش بدون نام بردن از کشور یا گروهی گفت آمریکا حضور نظامی خود را برای بازداشتن هر دولت یا بازیگر غیردولتی که می‌خواهد جنگ را به فراتر از غزه گسترش دهد، تقویت کرده است. او گفت همه اینها در راستای هشدار «روشن» رئیس جمهوری آمریکا است که هیچ دولت یا گروهی که خواستار ضربه زدن به اسرائيل است نباید این جنگ را گسترش دهد.

او گفت اجازه نمی‌دهیم حماس یا پوتین پیروز شوند. او گفت «تنها رهبری محکم آمریکا تضمین خواهد کرد که مستبدان و اوباش» و تروریست‌ها دست به تجاوزهای بیشتر نخواهند زد. او اشاره کرد که نحوه برخورد با اینها برای سال‌های آینده شرایط امنیتی جهان را تعیین خواهد کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، نیز در سخنانی گفت آن چه در اوکراین و اسرائيل رخ می‌دهد امنیت ملی آمریکا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او گفت در ۱۵ مهر حماس دست کم ۱۴۰۰ اسرائيلی و ۳۶ آمریکایی را کشت و بیش از ۲۰۰ نفر را گروگان گرفت.

سخنرانی‌ آنها چندین بار از سوی گروهی از فعالان مختل شد. آقای بلینکن در سخنان خود به اعتراضات فعالان اشاره کرد. او در بخشی از سخنانش گفت مردم غزه به نیازهای ضروری نیاز دارند و آمریکا در این راستا تلاش می‌کند و جان افراد بی‌گناه برای آمریکا اهمیت دارد.

آمریکا، ژاپن، و اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی هستند که گروه حماس را به عنوان سازمان تروریستی شناخته‌اند.

XS
SM
MD
LG