لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

سفر  قانونگذاران آمریکایی به تایوان؛ چین ابراز نارضایتی کرد


دیدار  قانونگذاران آمریکایی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از تایوان - ۱۵ آوریل ۲۰۲۲ (۲۶ فروردین ۱۴۰۱)
دیدار  قانونگذاران آمریکایی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از تایوان - ۱۵ آوریل ۲۰۲۲ (۲۶ فروردین ۱۴۰۱)

همزمان با دیدار قانونگذاران آمریکایی دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از تایوان، چین روز جمعه با برگزاری رزمایشی اعلام کرد هدف پکن نشان دادن عزم این کشور برای کنترل تایوان است. چین همچنین سفر هیئت آمریکایی به تایوان را موجب افزایش تنش دانست.

محور‌های گفت‌وگوی قانونگذاران آمریکایی در این سفر حمایت از نظام دمکراتیک تایوان، اهمیت اقتصادی این کشور، برخورد چین با تایوان و همکاری‌های دو جانبه اعلام شده است.

سناتور رابرت منندز رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس سنا به اهمیت اقتصادی تایوان در عرصه جهان اشاره کرد. وی گفت: «ما به نشانه حمایت از تایوان اینجا هستیم. روابط ما محکم است. کشوری مانند تایوان که نود درصد تراشه‌های مورد نیاز جهان را تولید می کند، کشوری است دارای اهمیت جهانی.»

تراشه‌های نیمه رسانا در همه محصولات صنعتی از خودرو گرفته تا گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند.

سال گذشته به دلیل اختلال در زنجیره تامین، صنایع خود‌روسازی و لوازم الکترونیکی مصرفی با کمبود شدید تراشه روبرو شدند.

همچنین سناتور لیندزی گرآهام جمهوری‌خواه از موجودیت این کشور که آمریکا آن را بر پایه یک کشور و دو نظام به رسمیت می‌شناسد دفاع کرد.

وی گفت: «اغلب از ما می‌پرسند: اگر چین کمونیست به تایوان حمله کند، آمریکا چه می‌کند؟ خب، همه گزینه‌ها روی میز است. ما ارتش قوی داریم، نه برای گرفتن اموال دیگران، بلکه برای محافظت از آزادی خود و آزادی در جهان. حضور ما در اینجا نه برای تسخیر، بلکه برای این است که متحد خوبی باشیم. »

رئیس جمهوری تایوان با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین گفت: دموکراسی‌ها باید اتحادهای خود را تقویت کنند و به طور جمعی می‌توانیم از خود در برابر تهدیدهای کشورهای خودکامه که به دنبال برهم زدن صلح منطقه هستند، دفاع کنیم.

وی گفت: «تایوان همیشه یک شریک ثابت قدم و وفادار برای ایالات متحده در منطقه اقیانوس‌ هند و آرام بوده است. ما مشتاقانه در انتظار ایفای نقش فعال در استراتژی جدید دولت آمریکا در این منطقه در کنار سایر کشورهای همفکر و همسو برای ادامه حفظ صلح و ثبات منطقه هستیم.»

اولویت سیاست خارجه دولت جو بایدن برای مقابله به همراه تعامل با چین و در عین حال تقویت ائتلاف‌هائی مانند گروه چهار و تقویت نظامی استرالیا در آن منطقه است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین در پکن در واکنش به سفر قانونگذاران و گفته های آنها و مقامات تایپه گفت: مقامات تایوان بارها سعی کرده اند از ایالات متحده برای دستیابی به استقلال استفاده کنند و برخی از مقامات در آمریکا قصد دارند از تایوان برای اعمال محدودیت بر چین استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG