لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

دو سناتور آمریکایی از طرح شناسایی روسیه به عنوان «کشور حامی تروریسم» رونمایی کردند


لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه (راست) و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات - آرشیو
لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه (راست) و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات - آرشیو

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی، و ریچارد بلومنتال سناتور دموکرات از ایالت کانتیکت، از طرحی برای اعلام روسیه به عنوان «کشور حامی ترور» رونمایی کردند.

اقدام این دو قانونگذار آمریکایی دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی یک توافقنامه دفاعی جدید در پیونگ یانگ امضا کردند.

سناتور ریچارد بلومنتال در یک کنفرانس خبری در واشنگتن عکس پوتین و کیم کنار یکدیگر را نشان داد و آن را «ایستادن دو نفر از مستبدترین و جنایتکارترین رهبران جهان کنار هم» توصیف کرد.

او با بیان این که «روسیه سزاوار گنجانده شدن در کلوپ کوچک ویژه قاتلان جنایتکار است،» گفت پیامی که آمریکا با شناسایی روسیه به عنوان حامی تروریسم می‌دهد، به اندازه افزایش تحریم‌ها اهمیت دارد.

لازم به ذکر است که سناتور لیندزی گراهام پیش از این نیز طرحی برای نامگذاری روسیه به عنوان یک کشور حامی تروریسم ارائه کرده بود که به تصویب سنا رسید، اما آن مصوبه الزام‌آور نبود.

در صورت تصویب طرح این دو عضو ارشد کنگره، شهروندان آمریکایی می‌توانند از روسیه به عنوان یک کشور حامی تروریسم بابت جرایمی چون شکنجه، قتل غیرقانونی و گروگان‌گیری شکایت کنند.

طرح جدید شامل محدودیت‌هایی از جمله ممنوعیت صادرات و فروش تجهیزات دفاعی، کنترل صادرات اقلامی با استفاده دوگانه، و محدودیت‌های مالی دیگری علیه روسیه است و همچنین مجازات‌هایی برای افراد و نهادهایی که با آن معامله می‌کنند.

پارلمان اتحادیه اروپا نیز در سال ۲۰۲۲ میلادی روسیه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده بود.

در حال حاضر چهار کشور جمهوری اسلامی ایران، کوبا، کره شمالی و سوریه از سوی آمریکا به عنوان «کشورهای حامی ترور» شناخته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG