لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

سناتور آمریکایی از بایدن خواست اجازه ندهد عربستان به بمب هسته‌ای دست یابد


سناتور دموکرات آمریکایی، ادوارد مارکی - آؤشیو
سناتور دموکرات آمریکایی، ادوارد مارکی - آؤشیو

یک سناتور دموکرات آمریکایی روز چهارشنبه از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا تا تدابیر حفاظتی (تدابیر پادمانی) برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را در هر توافق هسته‌ای با عربستان سعودی لحاظ کند.

توافق هسته‌ای با عربستان ممکن است بخشی از توافق بالقوه عادی‌سازی روابط بین عربستان و اسرائیل باشد.

آمریکا برای عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان تلاش می کند و برای تشویق عربستان به عادی سازی روابط با اسرائیل، خود روی یک پیمان امنیتی با عربستان کار می کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در ریاض گفت آمریکا به مراحل پایانی توافق امنیتی با عربستان سعودی نزدیک است و اگر عربستان روابط خود با اسرائیل را عادی کند، این توافق امنیتی به عربستان پیشنهاد می‌شود.

به گزارش رویترز توافق برای کمک به توسعه انرژی هسته‌ای در عربستان سعودی می‌تواند برای شرکت‌های هسته‌ای ایالات متحده که در حوزه فناوری هسته‌ای فعالند، مفید باشد.

سناتور ادوارد مارکی، از مدافعان دیرین پادمان‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، در نامه‌ای به رئیس جمهوری هم‌حزبی دموکرات خود، جو بایدن گفت که عربستان سعودی، «کشوری با سابقه حقوق بشر وحشتناک» نمی‌تواند مورد اعتماد باشد که از برنامه هسته‌ای خود صرفاً برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده خواهد کرد و ریاضت به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای خواهد رفت.

شاهزاده سعودی محمد بن سلمان سال‌ها گفته است که اگر رقیب منطقه‌ای آن، دولت ایران بمب هسته‌ای تولید کند، پادشاهی سعودی نیز تسلیحات هسته‌ای تولید خواهد کرد.

مارکی در نامه‌ای به بایدن و دیگر مقامات گفت از دولت آمریکا می خواهد که اطمینان حاصل کند که «مسیر صلح خاورمیانه» عربستان سعودی را «به خاطر اقدامات وحشتناک حقوق بشری‌اش مسئول می‌کند» و «توانایی این کشور برای تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای را محدود می‌کند.»

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن به درخواست برای اظهار نظر در این رابطه پاسخ نداد.

XS
SM
MD
LG