لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

اظهارنظر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح موجب احضار سفیر ایران در پاکستان شد


نمایی از ساختمان وزارت خارجه پاکستان در اسلام آباد
نمایی از ساختمان وزارت خارجه پاکستان در اسلام آباد

دولت پاکستان روز سه شنبه سفیر ایران در اسلام آباد را جهت ابراز نگرانی از اظهارات هشدارآمیز اخیر یک مقام بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران در مورد امنیت مرزی بین دو کشور، به وزارت خارجه احضار کرد.

خبرگزاری ایرنا روز گذشته از قول محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نوشت، خاک پاکستان در نزدیکی مرزهای مشترک دو کشور مأمن تروریست‌ها شده و اگر اسلام آباد اقدامی نکند تروریست‌ها را در هر کجا که باشند هدف قرار خواهیم داد.

این اظهارات پس از کشته شدن چند مرزبان ایرانی در درگیری با افراد مسلح در شهر مرزی میرجاوه بیان شد. تهران جیش العدل را مسئول آن می‌داند؛ گروهی که می‌گوید برای دفاع از حقوق بلوچ‌ها مبارزه می‌کند و تهران آن را تروریستی می‌خواند.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای که به همین منظور صادر کرده است، گفت مراتب نگرانی خود را از این اظهارات «که با روح روابط برادرانه موجود بین دو کشور مغایرت دارد،» به سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد ابلاغ کرده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده است در این دیدار از مقام‌های ایرانی خواسته شده از بیان چنین اظهاراتی که می‌تواند روابط دو کشور را به تنش بکشد، پرهیز کنند.

مرزهای جنوب شرقی ایران همواره شاهد تحرکات گروه‌های شبه نظامی بلوچ و همچنین قاچاقچیان مواد مخدر بوده و این تحرکات گاه به درگیری‌های مرگبار با نیروهای امنیتی و مرزبانی ایران منجر شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG