لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

جمهوریخواهان سنا قانون را تغییر دادند؛ با «گزینه هسته‌ای» راه برای تایید گورساچ هموار شد


سناتورهای جمهوریخواه آمریکا روز پنجشنبه رویه معمول سنا را که برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از انجام رأی گیری نهایی درباره دستور کار جلسه نیاز به دست کم ۶۰ رأی از مجموع ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دموکرات ها قصد داشتند با اعلام عدم کفایت مذاکرات و ادامه نطق‌های طولانی، وقت جلسه را گرفته و مانع از رأی گیری شوند؛ اقدامی که به آن «فیلی باستر» می‌گویند و پیشتر نیز برای ناکام کردن جمهوریخواهان برای رد توافق هسته‌ای با ایران انجام داده بودند.

در نهایت ۵۲ سناتور جمهوریخواه، به همراه ۳ سناتور دموکرات، موفق شدند کفایت مذاکرات را اعلام کرده و راه را برای انجام رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ در جلسه روز جمعه فراهم کنند .

کمیته قضایی سنا روز دوشنبه با ۱۱ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف، صلاحیت قاضی گورساچ را برای تصاحب کرسی خالی دیوان عالی کشور تایید کرده بود و پرونده را برای رأی گیری نهایی برای تایید او به صحن علنی فرستادند.

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی آنتونین اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده است که رئیس جمهوری باید گزینه پیشنهادی خود را معرفی و سنا نیز باید آن را تایید کند.

اکنون چهار قاضی به جمهوریخواهان و چهار قاضی به دموکرات ها نزدیک هستند، و اگر آقای گورساچ بتواند از سد سناعبور کند، دولت پرزیدنت ترامپ می‌تواند امیدوار باشد در چالش‌های قضایی دست بالا را خواهد داشت.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG