لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

با رای سنای آمریکا، قاضی گورساچ عضو دیوان عالی آمریکا شد


قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا - آرشیو
قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا - آرشیو

نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز جمعه صلاحیت نیل گورساچ گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای تصاحب یک کرسی خالی دیوان عالی کشور را تایید کردند. به این ترتیب گفت‌وگوهای یک ساله برای تعیین جانشینی قاضی آنتونین اسکالیا به پایان رسید.

تایید قاضی گورساچ با ۵۴ رأی موافق در برابر ۴۵ رأی مخالف، یک پیروزی برای پرزیدنت دونالد ترامپ و جمهوریخواهان در برابر دموکرات‌ها - که مخالف عضویت او در دیوان عالی بودند و به همین دلیل گفت‌وگوها بر سر تعیین جانشین قاضی اسکالیا به طول انجامید - به حساب می‌آید.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ عضو دارد که حزب جمهوریخواه با داشتن ۵۲ کرسی‌ اکثریت آن را در اختیار دارد. نمایندگان دموکرات ۴۶ کرسی در سنا دارند و دو سناتور هم مستقل هستند. به نوشته نشریه هیل، سه سناتور دموکرات در جلسه امروز به نفع نیل گورساچ رأی داده‌اند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

دیوان عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد. پس از درگذشت قاضی اسکالیا در سال گذشته، یکی از کرسی‌های آن خالی مانده بود که رئیس جمهوری باید گزینه خود را معرفی و سنا باید آن را تایید می کرد.

جمهوریخواهان سنا روز گذشته رویه معمول را برای اعلام کفایت مذاکرات پیش از رأی گیری که نیاز به دست کم ۶۰ رأی از ۱۰۰ رأی بود، به اکثریت نسبی – یعنی نصف به علاوه یک – تغییر دادند، و با اعلام کفایت مذاکرات، راه را برای رأی گیری هموار کردند.

این اقدام که از آن با عنوان «گزینه هسته‌ای» یاد می شود، برای مقابله با تلاش نمایندگان دموکرات برای جلوگیری از برگزاری رأی گیری بر سر صلاحیت قاضی نیل گورساچ گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای عضویت در دیوان عالی کشور بود.

دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در ایالات متحده است و این سمت از آن جهت اهمیت دارد که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری اگر در سنا تایید شود، تا آخر عمر عضو دیوان عالی خواهد ماند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG