لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

وزیر دادگستری دولت ترامپ در مقابل سوالات سناتورها درباره ارتباط روسیه و اظهارات جیمز کومی


جیف سشنز در اواخر ژانویه به سختی توانست آرای لازم را برای سمت وزارت دادگستری کسب کند.
جیف سشنز در اواخر ژانویه به سختی توانست آرای لازم را برای سمت وزارت دادگستری کسب کند.

جف سشنز، وزیر دادگستری عصر روز سه شنبه ۲۳ خرداد در جلسه علنی کمیته اطلاعاتی مجلس سنا در چارچوب تحقیقات در مورد میزان دخالت روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا شرکت می کند.

این کمیته در هفته های اخیر سرگرم تحقیقات درباره احتمال وجود تبانی بین کارزار انتخاباتی آقای ترامپ و مقامات روسیه است.

آقای سشنز تلاش خواهد کرد که به سوال های نمایندگان مردم آمریکا ، دراین باره که چرا خود را از مدیریت این تحقیقات کنار کشید، پاسخ دهد.

جف سشنز، پیش از انتصاب به وزارت دادگستری، حدود دو دهه یکی از دو نماینده مردم ایالت آلاباما در مجلس سنا بود و امروز در حالی در برابر پرسشهای همکاران پیشین خود قرار می گیرد که هفته گذشته، جیمز کومی رئیس اخراجی اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف‌بی‌آی تلویحا گفته بود که دلایل آقای سشنز برای کناره گیری از مدیریت تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری فراتر از مطالبی است که عنوان کرده است.

طبق قانون، تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا باید زیر نظر وزیر دادگستری انجام شود، اما با توجه به کناره گیری آقای سشنز به خاطر آنچه وی تضاد منافع عنوان کرد، این کار به آقای کومی، رئیس اداره تحقیقات فدرال محول شد.

آقای کومی که سه هفته پیش توسط پرزیدنت ترامپ اخراج شد، در جلسه شهادت خود گفته بود «او با آقای ترامپ ارتباط بسیار نزدیکی دارد، و کناره گیری او منطقی است. اف‌بی‌آی هم اطلاع داشت که ادامه مدیریت تحقیقات توسط او، برایش دردسر آور خواهد بود، اما جزئیات این مساله را نمیتوانم در جلسه علنی مطرح کنم.»

آقای سشنز حدود سه ماه پیش، پس از اینکه مشخص شد او در زمان رقابتهای انتخاباتی تماسهایی با سفیر روسیه در واشنگتن برقرار کرده، خود را از مدیریت این تحقیقات کنار کشید.

سناتور کریس ون هولن، دموکرات از ایالت مریلند، می گوید که قانونگذاران می خواهند بدانند که آیا اخراج آقای کومی توسط پرزیدنت ترامپ، مانعی در مسیر اجرای عدالت بوده یا خیر؟

ون هولن گفت: این حقیقت که ممکن است رئیس جمهوری در تحقیقات جاری از خط مداخله سیاسی عبور کرده باشد برای هر آمریکایی اهمیت دارد.

اما شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه درباره حضور آقای سشنز در کمیته اطلاعات سنا گفت که پرزیدنت از این حضور مطلع است و خواستار به انجام رسیدن هر چه سریعتر این تحقیقات است.

اسپایسر گفت: «پرزیدنت هفته پیش در کنفرانس خبری خود به صراحت اعلام کرد که خواستار به نتیجه رسیدن این تحقیقات است. یعنی مشخص شود که هیچ تبانی در کار نبوده است. او می خواهد که این تحقیقات به نتیجه برسد تا او بتواند مسیر خدمت به مردم آمریکا را باقدرت ادامه دهد.

پرزیدنت ترامپ که بهره گیری او از توئیتر، پدیده نوین اطلاع رسانی کاخ سفید شده، سخنان هفته پیش آقای کومی در کمیته اطلاعات سنا را دروغ و نادرست عنوان کرد.

او در کنفرانس خبری هفته پیش خود اعلام کرد که صد در صد آماده است، که در جلسه کمیته سنا حاضر شود و با سوگند خوردن به پرسشهای آنها در جلسه علنی پاسخ دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG