لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

وزیر دفاع آمریکا: به عنوان عضو ناتو از اوکراین حمایت می‌کنیم؛ هنوز راه برای دیپلماسی باز است


لوید آستین وزیر دفاع (چپ) و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه در پنتاگون
لوید آستین وزیر دفاع (چپ) و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه در پنتاگون

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با بیان این که تحولات در مرز اوکراین با روسیه را به دقت دنبال می‌کند افزود هنوز راه برای دیپلماسی باز و درگیری اجتناب‌پذیر است.

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه هشتم بهمن در کنفرانسی خبری در پنتاگون و همراه با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا گفت: «این مناقشه قابل اجتناب است. هنوز فضا برای دیپلماسی وجود دارد. ایالات متحده در همراهی کامل با متحدان و شرکا، راهی به روسیه برای خروج از بحران و دستیابی به امنیت فراتر پیشنهاد کرده و وزارت دفاع به حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهد.»

لوید آستین افزود: «ایالات متحده به کمک به اوکراین برای دفاع از خود متعهد می‌ماند و از سال ۲۰۱۴ تاکنون، بیش از ۲.۷ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین کرده‌ایم که شامل کمک سال گذشته ما به اوکراین به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده که از هر زمان دیگری بیشتر است. همچنین دو ماه پیش رئیس جمهوری آمریکا مجوز کمک ۲۰۰ میلیون دلاری را صادر کرد.»

وزیر دفاع آمریکا گفت: «ایالات متحده شانه به شانه متحدان خود در ناتو می‌ماند، که بخشی از آن تقویت امنیتی ناتو در شرق است و همان طور که می‌دانید به چند هزار نیرو این هفته برای اعزام احتمالی، آماده‌باش دادیم. اگر ناتو نیروهای دفاعی خود را فعال کند، این نیروها آماده اعزام هستند.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ایالات متحده هم در این کنفرانس خبری گفت: «سیاست ایالات متحده ادامه حمایت از اوکراین مستقل و اهداف آن‌ها است و ما با تقویت توانایی دفاعی آن‌ها کمک می‌کنیم از خود دفاع کنند. ما قویا روسیه را تشویق می‌کنیم دست نگه داشته و راه‌حلی از طریق دیپلماسی دنبال کند. استفاده از نیروهای نظامی همیشه باید آخرین راه حل باشد. موفقیت، از راه گفت‌وگو است.»

ژنرال میلی افزود: «اوکراین غیر از مرز مشترک با روسیه و بلاروس، با چهار کشور لهستان، اسلواکی، مجارستان و رومانی که عضو ناتو هستند، مرز مشترک دارد. رئیس جمهوری و وزیر دفاع آمریکا مجوز افزایش آمادگی نیروها را، در صورتی که متحدان ناتو نیاز داشته باشند، صادر کرده‌اند. همان‌گونه که وزیر دفاع گفت، جنگ اجتناب‌پذیر است و پاسخ درست این جا یک راه حل دیپلماتیک است.»

اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ تنش و درگیری نظامی دارند که پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین از سوی روسیه آغاز شد. این تنش پس از آن شدت گرفت که اوکراین خواستار پیوستن به ناتو شده است.

XS
SM
MD
LG