لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

اختلاف‌نظر ناتو و اوکراین بر سر نقشه احتمالی پوتین؛ کی‌یف تهدید حمله نظامی را کوچک جلوه می‌دهد


سربازان در غرب اوکراین در حال تمرین با سلاح ضد هوایی - آرشیو
سربازان در غرب اوکراین در حال تمرین با سلاح ضد هوایی - آرشیو

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، رئیس جمهوری اوکراین و دستیاران دفاعی و امنیتی او با بسیاری از همتایان غربی خود بر سر ارزیابی‌ هدف ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه از انباشت نیروهای نظامی روس در مرز اوکراین، اختلاف نظر دارند.

واشنگتن و لندن هشدار داده‌اند احتمال اینکه پوتین دستور حمله به اوکراین را صادر کند زیاد است. به گفته کاخ سفید، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده هفته‌ها درباره «احتمال قابل توجه» حمله روسیه به اوکراین در ماه آینده میلادی هشدار داده است. جو بایدن این نکته را روز پنجشنبه نیز در گفت‌وگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، تکرار کرد.

وزیر دفاع بریتانیا نیز در گفت‌و‌گویی با شبکه جهانی «بی‌بی‌سی» و در حین سفر به آلمان گفت که «خوش‌بین نیست» که بتوان جلوی حمله روسیه به اوکراین را گرفت. او گفت که هنوز «احتمال» توقف تهاجم وجود دارد، اما «من خوشبین نیستم.»

اما به نظر می رسد زلنسکی نسبت به نیت پوتین برای حمله همه‌جانبه به اوکراین شک دارد و فکر می‌کند که مسکو به احتمال زیاد به شکل بسیار پیچیده‌ای از جنگ روانی و نوعی جنگ ترکیبی که در دهه گذشته و با شدت فزاینده‌ای علیه اوکراین و اروپا استفاده کرده است، ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری اوکراین پیش از یک نشست روز چهارشنبه میان مقامات اوکراینی، روسیه، آلمان و فرانسه برای بحث در مورد منطقه دونباس در شرق اوکراین، که تقریباً نیمی از آن را نیروهای روس از سال ۲۰۱۴ اشغال کرده‌اند، خواستار آرامش شده است.

مقامات اوکراینی به طور خصوصی اعتراف می‌کنند که تا حدودی در بلاتکلیفی گرفتار شده‌اند. آنها به کمک و تجهیزات نظامی غرب نیاز دارند - از موشک‌های ضد تانک گرفته تا موشک‌های زمین به هوا - و به یک غرب قوی که در مقابل پوتین بایستد و روسیه را از هر نوع حمله، هر چند محدود، باز دارد. اما چندین مقام به صدای آمریکا گفته‌اند که مقامات اوکراینی همچین نمی‌خواهند درباره تهدید حمله نظامی صحبت کنند، چرا که بیان این تهدیدات اقتصادشان را آسیب‌پذیر می‌کند و مردم را به وحشت می‌اندازد. همین امر باعث شده است که آنها در وضعیت دشواری برای موضع گیری قرار بگیرند.

نیروهای ذخیره اوکراین آماده می‌شوند

با جمع شدن ده‌ها هزار سرباز روس در نزدیکی مرز اوکراین، نیروهای ذخیره اوکراینی خود را آماده حمله احتمالی نیروهای تحت امر ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه می‌کنند.

رویترز می‌نویسد که با جمع شدن حدود ۱۲۰هزار سرباز روس در نزدیکی مرز اوکراین، کی‌یف در سال ۲۰۲۲ میلادی یک نیروی جدید تحت عنوان «دفاع سرزمینی» تشکیل داده است که تمرین‌هایی را نیز برای آمادگی رزمی انجام داده‌اند.

اوکراین می‌خواهد که این نیروی جدید به ارتشی با ۱۳۰هزار سرباز تبدیل شود و در صورت وقوع هر گونه جنگ با روسیه، آماده اعزام باشند. نیروهای آن اقشار مختلف در سنین مختلف را در بر می‌گیرد.

به نوشته رویترز هر چند که احتمال توانایی مقابله این ارتش در برابر ارتش بسیار بزرگتر و مجهزتر حرفه‌ای روسیه کم به نظر می‌رسد، نیروهای ذخیره می‌توانند وظیفه حفاظت از اماکن غیرنظامی در کی‌یف را در دوران وقوع هر گونه درگیری، برعهده داشته باشند.

در حالی که ایالات متحده هشدار داده است که مداخله نظامی روسیه محتمل و قریب الوقوع است، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که «وحشت» بیش از حد به اقتصاد ۴۱ میلیون نفر آسیب می رساند.

مسکو اصرار دارد که خواهان جنگ نیست، اما همچنان درخواست‌ها برای عقب‌نشینی نیروهایش را رد کرده و گفته است که می‌تواند آن‌ها را هر طور که صلاح می‌داند در قلمروی خود مستقر کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۸ بهمن به خبرنگاران گفت که نیروهایی آمریکایی را «در آینده نزدیک» به کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا اعزام می‌کند.

در همین حال، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش هم مرز اوکراین است روز شنبه از همه طرف‌ها خواست تا برای کاهش تنش در بحران جاری بین اوکراین و روسیه تلاش کنند. نخست وزیر مجارستان قرار است روز سه شنبه اول فوریه، با مقامات روسیه در مسکو دیدار کند.

همزمان روز شنبه، وزیر دفاع فرانسه از نقش این کشور در فعال کردن گفتگوهای مسکوت مانده بین روسیه و اوکراین سخن گفت و تاکید کرد که این روند می‌تواند به حصول راه حل سیاسی منجر شود.

XS
SM
MD
LG