لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

بحران اوکراین: ایالات متحده و اتحادیه اروپا در زمینه امنیت انرژی همکاری می‌کنند


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز جمعه ٨ بهمن با انتشار بیانیه‌ای مشترک، وعده همکاری در زمینه امنیت انرژی در اروپا را دادند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف وعده دادند در زمینه تامین امنیت انرژی اروپا و همچنین انرژی اوکراین در بحبوحه افزایش حضور نظامی روسیه در امتداد مرز مشترک با این کشور با یکدیگر همکاری کنند.

در ادامه این بیانیه بر تعهدات دو طرف در زمینه تحقق اهداف معاهده پاریس از طریق انرژی پاک، به‌ویژه منابع تجدیدپذیر، بهره‌وری انرژی و فناوری‌ها به عنوان مسیری برای تامین امنیت انرژی و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی تاکید شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که «ایالات متحده و اتحادیه اروپا به صورت مشترک در راستای تامین مداوم، کافی، و به‌موقع گاز به اروپا از منابع مختلف در سراسر جهان همکاری می‌کنند تا از وقوع تردید در عرضه، از جمله در مواردی که از تجاوزگری بیشتر روسیه علیه اوکراین ناشی شود، جلوگیری کنند.»

همزمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در گفت‌وگویی تلفنی با امانوئل ماکرون همتای فرانسوی خود، از پاسخ واشنگتن به مطالبات مسکو ابراز نارضایتی کرده است.

پوتین به ماکرون گفته است که ایالات متحده و ناتو در پاسخ‌های خود نگرانی‌های عمده روسیه، از جمله عدم گسترش ناتو و عدم تحویل سامانه‌های تسلیحات تهاجمی به مرزهای روسیه، را مد نظر قرار نداده‌اند.

روسیه در هفته‌های اخیر بیش از ١٠٠ هزار سرباز را در امتداد مرزهای مشترک با اوکراین مستقر کرده است و غرب در واکنش تهدید کرده که تهاجم به اوکرین عواقب سنگینی برای مسکو به همراه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG