لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

امروز در سنای آمریکا به رای گذاشته می‌شود: تمدید قانون تحریم‌های ایران


مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه اول دسامبر درباره طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران تصمیم خواهد گرفت.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را که از سال ۱۹۹۶ پابرجا بوده، به مدت ۱۰ سال تمدید کرده بود. اجرایی شدن این تصمیم به تایید سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا نیاز دارد.

ظهر روز پنجشنبه ۱۱ آذر مجلس سنای آمریکا درباره سرنوشت «قانون تحریم‌های ایران» موسوم به «آی‌اس‌ای» که اعتبار آن روز ۳۱ دسامبر به پایان می‌رسد، تصمیم خواهد گرفت. این قانون در سال ۱۹۹۶ در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و پیش از مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی وضع شده است. اما قانون‌گذاران آمریکایی می‌گویند که تمدید آن می‌تواند از احتمال نقض توافق هسته‌ای توسط ایران جلوگیری کند.

میچ مک کانل رهبر اکثریت در مجلس سنای آمریکا گفته است که با توجه به «رفتار تهاجمی ایران و تلاش برای گسترش نفوذ در خاورمیانه»، حفظ تحریم‌ها حیاتی است.

آقای مک کانل که رهبر جمهوری‌خواهان است، روز سه‌شنبه در صحن سنا تمدید قانون تحریم‌های ایران را از هر زمان دیگری مهمتر دانست و از دولت اوباما انتقاد کرد که تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای «برهم زدن توازن در خاورمیانه» را نادیده می‌گیرد.

دولت باراک اوباما پیش از این از کنگره آمریکا خواسته بود تا تمدید این قانون را به تاخیر بیندازد و هنوز مشخص نیست اگر سنا هم به تمدید رای بدهد، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به امضا خواهد گرفت و یا این که آن را وتو خواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفت گفت باید دید که این قانون به چه شکل تصویب میشود و چه تغییراتی می کند و آنوقت خواهیم گفت که رئیس جمهوری آن را وتو می کند یا نه.

«جان کری در کنگره»

نشریه آنلاین المانیتور در گزارشی می گوید که جان کری وزیر خارجه آمریکا عصر سه شنبه به ساختمان کنگره رفت تا به اعضای دموکرات سنای آمریکا درباره طرح تمدید قانون تحریم های ایران هشدار دهد.

بر اساس این گزارش، در این دیدار که آرام و به دور از جنجال رسانه ای برگزار شد، آقای کری سعی کرد سناتورهای دموکرات را ترغیب کند تا نگذارند دولت پیش رو در واشنگتن، توافق اتمی ایران را که شخصا برایش سخت تلاش کرد، به عقب بازگرداند.

در سوی مقابل، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است تمدید احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران «نقض برجام» است و بی پاسخ نخواهد ماند.

رای‌گیری سنای آمریکا درباره تمدید قانون تحریم‌های ایران را از صدای آمریکا پیگیری کنید. وبسایت و شبکه‌های اجتماعی صدای آمریکا امروز نگاه ویژه‌ای به این موضوع خواهند داشت و تلویزیون صدای آمریکا هم از آغاز رای‌گیری در ساعت ۱۳:۴۵ به وقت واشنگتن و ۲۲:۱۵ به وقت ایران در چند نوبت پوشش زنده از سنا خواهد داشت.

قانون داماتو

هرچند رسانه های دولتی ایران مصوبه اخیر کنگره را تصویب تحریم جدید علیه ایران عنوان می کنند اما این مصوبه در واقع تمدید یک قانون بیست سال پیش است.

«قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد سناتور جمهوریخواه آلفونسو داماتو تصویب، و به امضای بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت رسید.

این قانون بعد از آن تصویب شد که ایران متهم به حضور در چند حمله تروریستی و موشکی به مواضع آمریکا شد.

بعد از تصویب این قانون، هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG