لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۴

رییس کمیته روابط خارجی سنا: نظارت بر توافق هسته‌ای را "فراحزبی" پیگیری می‌کنیم


باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا - آرشیو
باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا - آرشیو

سناتور باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا می‌گوید طرحی فراحزبی را مد نظر دارد که برای فعالیت‌های موشکی و رفتارهای "تهدید آمیز" ایران، "تحریم‌های سخت" در نظر خواهد گرفت.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در سالگرد توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی به بررسی روند اجرای توافق و مشکلات و نگرانی‌های موجود پرداخت. سناتور کورکر گفت "ما با جدیت تمدید قانون نظارت بر توافق هسته‌ای را به روش فراحزبی پیگیری می‌کنیم."

به گفته بابا کورکر "تحریم‌های سخت" در قبال فعالیت‌های موشکی ایران و دیگر رفتارهای "تهدید آمیز" درنظر گرفته می‌شود، ضمن این که اطمینان حاصل خواهد شد تا "ایران با تهدید به رها کردن توافق هسته‌ای، سیاست آمریکا را به گروگان نگیرد."

اشاره آقای کورکر به طرحی است که علاوه بر حمایت سناتورهای جمهوریخواه، مانند مارکو روبیو، حمایت سناتورهای دموکرات رابرت منندز و جو منشن را به همراه دارد.

در جلسه کمیته روابط خارجی سنا، سناتور دموکرات بن کاردن که از مخالفان توافق هسته‌ای بود، این توافق را فرصتی توصیف کرد که بتواند مسایل نگران کننده دیگر را حل کند و طرح‌های پیشنهادی تحریمی اخیر را موجب تضعیف توافق توصیف کرد: " سال پیش من پس از ارزیابی عمیق توافق نهایتا از آن حمایت نکردم. ولی همچنین روشن بود که پس از به اجرا گذاشته شدن آن اولویت من اطمینان از این است که دولت ما همه اهرم‌های لازم را برای اجرای کامل در اختیار داشته باشد. من متعهد هستم که این مسایل نگران کننده از سوی ایران پیگیری شود."

مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی و مشاور کنگره در تدوین طرح های تحریمی علیه تهران نیز عنوان کرد که منابع مالی حاصل از لغو تحریم‌ها "موجب تشدید فعالیت‌های غیرقانونی ایران" شده است.

او گفت: " مقامات رسمی دولت اوباما مکرر وعده کرده‌اند که آمریکا به اعمال تحریم‌های غیر مربوط به برنامه اتمی ایران ادامه می‌دهد و با هرگونه اهرم امنیت ملی با سیاست های بی ثبات سازی ایران مقابله خواهد کرد. ولی رهبران ایران اعمال هرگونه تحریمی را نقض توافق هسته ای می‌دانند که اجازه بازگشت به فعالیت‌های اتمی را می‌دهد."

آقای دوبوویتز گفت نگرانی دولت اوباما از تهدیدهای ایران موجب شده فرصت‌های زیادی را برای مقابله با فعالیت های غیرقانونی ایران از دست بدهد.

همزمان مجلس نمایندگان آمریکا نیز سه طرح علیه جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسانده که شامل ممانعت خرید آب سنگین، تحریم تسلیحاتی و توقف فروش بوئینگ می‌شود.

XS
SM
MD
LG