لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

بعیدی‌نژاد: "گروه ویژه" برای تضمین اجرای لغو تحریم‌ها تشکیل می‌شود


سومین نشست کمیسیون مشترک بررسی برجام از پنجشنبه در وین آغاز شد و در روز نخست، ریاست هیات ایرانی را حمید بعیدی‌نژاد برعهده داشت.
سومین نشست کمیسیون مشترک بررسی برجام از پنجشنبه در وین آغاز شد و در روز نخست، ریاست هیات ایرانی را حمید بعیدی‌نژاد برعهده داشت.

یک مقام وزارت امور خارجه ایران روز جمعه خبر داد که با توافق ایران و کشورهای عضو گروه ۵+۱، یک "گروه کاری ویژه" به منظور "تضمین اجرای لغو تحریم‌ها" تشکیل خواهد شد.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران که در وین حضور دارد، در کانال تلگرام خود خبر داد: "برای پیگیری موثرتر حل مشکلات، طرف‌ها تفاهم کردند که یک گروه کاری ویژه برای تضمین اجرای لغو تحریم‌ها تشکیل دهند تا بتواند با تمرکز بیشتر بر روی مباحث اجرایی، مشکلات فرا روی ایران را حل و فصل کند."

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران همچنین به خرید آب سنگین تولید شده در ایران از سوی آمریکا اشاره کرد و نوشت: " این برای اولین بار در تاریخ سیاسی ایران و آمریکا است، که یک قرارداد رسمی همکاری (در چارچوب برجام) امضا می‌شود."

به گفته او، به دلیل "حساسیت ماده هسته‌ای آب سنگین" فروش آن از سوی ایران "غیرممکن" تلقی می‌شد.

آب سنگین یکی از عناصر مهم در تولید بمب اتمی است و خرید آب سنگین تولید شده در ایران توسط آمریکا به منظور اطمینان یابی از اجرایی شدن توافق هسته ای ۵+۱ با این کشور است.

سومین نشست کمیسیون مشترک بررسی برجام از روز پنجشنبه در پایتخت اتریش آغاز شد و در روز نخست، ریاست گروه مذاکره کننده ایرانی را حمید بعیدی‌نژاد برعهده داشت. پس از آن عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران، که به همراه محمدجواد ظریف به نیویورک رفته بودند، به این مذاکرات اضافه شدند.

XS
SM
MD
LG