لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

عراقچی از مذاکره با روسیه برای فروش ۴۰ تن آب سنگین ایران خبر داد


عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران - آرشیو
عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران - آرشیو

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از مذاکره با روسیه برای فروش ۴۰ تن دیگر از ذخایر آب سنگین تولید شده در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس عراقچی در برنامه "تیتر امشب" از شبکه خبر با بیان این که تاکنون نزدیک ۲۰۰ تن آب سنگین در کشور تولید شده است، گفت بر اساس برجام ۱۳۰ تن از این ذخایر را برای رآکتور جدید اراک کنار خواهیم گذاشت.

وی در این گفت‌وگو که یکشنبه شب از شبکه خبر پخش شد، گفت "آمریکا مشتری اول خرید آب سنگین بود و روس‌ها و برخی کشورهای دیگر ۱+۵ نیز هم خواهان مذاکره با ما در این زمینه هستند."

به گفته آقای عراقچی، ایران در حال مذاکره با روس‌ها برای فروش ۴۰ تن آب سنگین هستیم.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز جمعه از خرید ۳۲ تن آب سنگین تولیدی ایران توسط دولت ایالات متحده خبر داد و ساعاتی بعد وزارت خزانه داری و وزارت خارج آمریکا نیز این خبر را تایید کردند.

به نوشته این روزنامه، این معامله به این دلیل صورت گرفت که ایران توانایی "کاهش سریع" ذخایر آب سنگین خود را طبق برنامه مندرج در برجام نداشته و آمریکا امیدوار است با این خرید، سایر کشورها نیز اطمینان یابند که در صورت خرید آب سنگین تولید شده ایران، با مشکلی روبرو نخواهند شد.

آب سنگین یکی از عناصر مهم در تولید بمب اتمی است و خرید آب سنگین تولید شده در ایران توسط آمریکا با هدف اطمینان از اجرایی شدن مفاد توافق جامع هسته‌ای تیر ماه ۱۳۹۴ بین ایران و جامعه جهانی صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG