لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

ابراز امیدواری رهبر اکثریت سنا برای تصویب طرح بررسی توافق ایران


ابراز امیدواری رهبر اکثریت سنا برای تصویب طرح بررسی توافق ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا ابراز امیدواری کرد روند رای‌گیری طرح بررسی توافق اتمی با ایران در کنگره، که پیشتر در کمیته روابط خارجی به تصویب رسیده است، تا روز پنجشنبه هفته جاری به پایان برسد.

سناتور میچ مک‌کانول از تقاضای رسمی «کفایت مذاکرات» یا پایان بحث بر سر این طرح در جریان نشست عصر سه‌شنبه خبر داد، تا به این ترتیب روند رای‌گیری آغاز و طبق برنامه در روز پنجشنبه به سرانجام برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هم جمهوریخواهان و هم سناتورهای دموکرات انتظار دارند که طرح بررسی توافق جامع هسته‌ای با ایران، با حمایت بالای نمایندگان در نشست عصر پنجشنبه به تصویب برسد.

این طرح، در صورت تصویب نهایی در کنگره، به دو مجلس سنا و نمایندگان امکان می‌دهد توافق هسته‌ای احتمالی شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، با ایران را تحت بررسی قرار دهند.

به گفته سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی و از نویسندگان این طرح، اگر متمم‌های اضافی دیگری در کار نباشد، این طرح می‌تواند در رای‌گیری روز پنجشنبه با حمایت بالایی تصویب شود.

به گزارش رویترز، سناتور کورکر در نشستی پشت درهای بسته با نمایندگان جمهوریخواه سنا در ظهر روز سه‌شنبه، از آنها خواست از طرح مصوب کمیته روابط خارجی، بدون اعمال تغییرات اساسی، حمایت کنند.

روند بررسی این طرح در صمن سنا، از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد، اما اختلاف نظرهای جمهوریخواهان درباره برخی متمم‌های پیشنهادی از سوی سناتورها، این روند را با کندی مواجه کرد.

دست کم ۶۷ متمم یا اصلاحیه تا روز گذشته ارائه شده است، که همگی توسط جمهوریخواهان پیشنهاد شده‌اند. برخی آنها را به «قرص‌های مسموم‌کننده» تشبیه کرده‌اند، که طرح اصلی مورد توافق هر دو حزب را نابود، و شانس تصویب آن در صحن سنا را کم می‌کند.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا، روز ۲۵ فروردین ماه به طرحی رای مثبت دادند كه در صورت تصويب نهایی، امکان اعمال نظر کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را فراهم، و لغو تحریم‌های اتمی علیه ایران که توسط کنگره تصویب شده است را، مشروط به تاييد نمایندگان می‌کند.

کاخ سفید ابتدا با این طرح مخالف بود، اما پس از اعمال اصلاحاتی بر روی نسخه اولیه، به آن رضایت داد و اعلام کرد باراک اوباما احتمالا آن را خواهد پذیرفت. این طرح از رئیس جمهوری می‌خواهد در صورت رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، متن آن را حداکثر ظرف ۵ روز برای بررسی به کنگره ارسال کند.

XS
SM
MD
LG