لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

پیشنهادات جمهوریخواهان سنا تهدیدی برای طرح بررسی توافق با ایران


پیشنهادات جمهوریخواهان سنا تهدیدی برای تصویب طرح بررسی توافق با ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

اختلاف نمایندگان سنا در مورد متمم‌های پیشنهادی جمهوریخواهان، شانس تصویب طرح بررسی توافق هسته‌ای با ایران در کنگره آمریکا را به چالش کشیده است و رهبران سنا را به فکر یافتن راهی برای پیشبرد طرح اصلاح شده و مصوب کمیته روابط خارجی سنا انداخت.

سناتورهای جمهوریخواه تام کاتن و مارکو روبیو روز پنجشنبه و در سومین روز از جلسات سنا برای بررسی این طرح، با استفاده از روش غیرمعمول کوشیدند سنا را وادار به رای گیری در مورد متمم‌های اصلاحی آنها در طرح بازنگری توافق نهایی با ایران کنند.

این دو سناتور خواستار افزودن شرط لزوم شناسایی حق موجودیت اسراییل از سوی ایران شدند و مصرا خواستار رای گیری روی متمم‌های پیشنهادی خود شدند. سناتور روبیو در سخنانی تند گفت کسی که حاضر به رای دادن نیست جایش در سنا نیست.

او در ادامه افزود «بگذارید رای گیری کنیم؛ اگر نمی‌خواهید رای بدهید، به سنا نیایید. بروید مقاله بنویسید و در بحث و میزگرد شرکت کنید؛ در غیر این صورت بیایید در صحن سنا و سخنرانی کنید. اینجا میکروفون هست، توضیح بدهید که چرا علیه متممی که می‌گوید اسراییل حق وجود دارد رای می‌دهید.»

سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا که خود از تهیه‌کنندگان اصلی طرح است، نیز در جلسه روز گذشته با اشاره به این متمم‌های پیشنهادی گفت، حس می‌کند متن طرح عوض شده است.

سناتور دموکرات بن کاردن، که همراه سناتور کورکر نسخه اولیه طرح را اصلاح کرد و برای تصویب به کمیته روابط خارجی ارائه داد، نیز تلاش کرد هدف اصلی طرح را توجیه کند و گفت «این طرح در مورد روش درستی است که کنگره توافق بالقوه هسته‌ای آمریکا و دیگر کشورهای ۵+۱ با ایران را بررسی کند.»

از سوی دیگر، تام کاتن در تایید و حمایت از مارکو روبیو گفت بارها و بارها گفته شده که باید در مورد ارزش و اعتبار این توافق رای گیری شود و افزود رییس جمهوری ما را در مسیر خطرناکی هدایت می‌کند و اگر حرف‌های خودش را مرور کنیم، او هم گفته که ایران باید به همه تعهداتش تحت قوانین بین المللیعمل کند.

به گفته سناتور کاتن «من و سناتور ایالت فلوریدا و بسیاری دیگر، با پیشنهاد متمم‌های متعدد خواهان رای گیری شدیم، ولی مکرر از آنها جلوگیری شد. اشکالی ندارد، اگر می‌خواهید ایران تاسیسات نظامی زیرزمینی با چرخه‌های سوخت را حفظ کند، و اگر می‌پذیرید ایران مجبور نباشد ابعاد اتمی نظامی گذشته‌اش را آشکار نکند، اشکالی ندارد. ولی حتی اگر فکر می‌کنید این توافق حساسی است که باید از اصلاح آن خودداری شود، باید رای گیری شود.»

تنها راه پرهیز از رای گیری درباره متمم پیشنهادی روبیو-کاتن برای میچ کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، آن است که پایان بحث در مورد طرح بازنگری توافق اتمی با ایران را اعلام کند، که در این صورت راه افزودن متمم‌های اصلاحی به این طرح را مسدود می‌کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG