لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

طرح بررسی توافق با ایران سه‌شنبه آینده در صحن سنا مطرح می‌شود


سناتور جمهوریخواه باب کورکر
سناتور جمهوریخواه باب کورکر

سنای آمریکا طرح لزوم ارجاع توافق اتمی با ایران به کنگره را که پیشتر در کمیته روابط خارجی به اتفاق آرا تصویب شده است را روز سه شنبه هفته آینده در صحن مجلس مطرح و آن را به رای خواهد گذاشت.

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت انتظار می‌رود بحث‌های داغی در این جلسه مطرح شود و از هم اکنون برخی جمهوریخواهان هم در فکر افزودن متمم‌های جدیدی به این طرح هستند.

پیشتر، نه تنها الحاق چند متمم پیشنهادی به این طرح در هنگام تصویب در سطح کمیته رد شد، بلکه برخی از مفاد آن، از جمله شرطی در مورد اطمینان از توقف حمایت ایران از تروریسم، از آن حذف شد.

نسخه اصلاح شده این طرح با ۱۹ رای موافق و بدون رای مخالف روز سه شنبه ۲۵ فروردین ماه در کمیته روابط خارجی سنا به تصویب رسید. کاخ سفید ابتدا با چنین طرحی مخالفت کرده کرده بود و گفته بود در صورت تصویب نهایی، رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد. اما پس از انجام اصلاحاتی بر رویس نسخ اولیه، کاخ سفید اعلام کرد آن را خواهد پذیرفت.

سناتور ارشد دموکرات بن کاردن ضمن اشاره به این مساله، خواستار همکاری دوحزبی در این طرح شد و گفت ما نظرات متفاوتی در مورد این طرح در کمیته روابط خارجی داشتیم، «اما گردهم آمدیم. اجازه دهید همان روحیه را حفظ کنیم. من از آنهایی هم که نظر و پیشنهادی دارند دعوت می‌کنم آن را مطرح کنند.»

رییس کمیته روابط خارجی سنا روز گذشته در حمایت از طرح، با بیان این که این طرح رییس جمهوری را ملزم به ارجاع هرگونه توافق اتمی با ایران برای بررسی در کنگره می‌کند، گفت بدترین کار وارد شدن به یک توافق بد با تهران است.

باب کورکر در ادامه افزود «همه امیدواریم توافقی به دست آید، و همه درک می‌کنند که بهترین نتیجه برای کشور خواهد بود. همچنین همه درک می‌کنند که ایران قابل اعتماد نیست، صادرکننده عمده تروریسم در منطقه و دارای پرونده هولناک نقض حقوق بشر است و در برنامه موشک‌های بالسیتیک خود به پیش می‌رود و فعالیت‌های اتمی آن دلیل تلاش برای کسب سلاح اتمی است. یکی از بدترین کارها وارد شدن به توافقی با تهران است که دارای نقایصی باشد و آنها را از دستیابی به سلاح اتمی باز ندارد.»

سناتور کاردن در واکنش به این اظهارات، کوشید تمرکز هدف توافق را بر برنامه اتمی ایران توجیه کند و گفت «می‌خواهم روشن کنم ... که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دلیل حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و موشک‌های بالسیتیک، تحت هر توافقی به قوت خود باقی خواهند ماند؛ اما ما درباره این موارد (با ایران) در حال گفتگو نیستیم.»

با این حال، برخی جمهوریخواهان از حالا ابراز تردید و نگرانی می‌کنند که در طرح جدید سنا، نقش کافی برای کنگره در توافق منظور نشده است.

سناتور جمهوریخواه تام کاتن قصد دارد متممی پیشنهاد کند که دولت را ملزم می‌کند توافق اتمی ایران را به عنوان یک پیمان برای تصویب به کنگره ارجاع کند، و تا زمانی که تهران همه تعهدات بین المللی خود را انجام ندهد، کاهش یا لغو تحریم‌ها انجام نگیرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG