لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

شمار سناتورهای موافق توافق اتمی به ۳۳ نفر رسید


دو سناتور دموکرات روز سه شنبه اول سپتامبر اعلام کردند از توافق اتمی با ایران حمایت می کنند و بدین ترتیب تقریبا مسلم ساختند که باراک اوباما از رای کافی برای غلبه بر مخالفان جمهوریخواه، و برخی دموکرات ها، که سعی دارند توافق را رد کنند، برخوردار خواهد بود.

اعلام پشتیبانی دو سناتور، باب کیسی و کریس کونز، یک هفته پیش از بازگشت سنا به بحث رسمی درباره طرح جمهوریخواهان برای رد توافق اتمی با ایران صورت می گیرد.

نیویورک تایمز می نویسد با حمایت آنها، شانس این که کنگره توافق را رد کند از همیشه کمتر است. کونز، عضو با نفوذ کمیته روابط خارجی سنا روز سه شنبه نامه اطمینان بخشی درباره مجموعه ای از نگرانی ها از باراک اوباما دریافت کرد.

در مجلس نمایندگان نیز آدام اسمیت، عضو ارشد دموکرات کمیته نیروهای مسلح، در مقام حمایت از توافق بر آمد.

با اعلام حمایت سناتور کیسی، به نظر می رسد کاخ سفید فقط یک رای تا ۳۴ رای مورد نیاز برای تایید وتوی رئیس جمهوری، در صورتی که مخالفان توافق بتوانند طرح رد توافق را تصویب کنند، فاصله دارد.

کیسی در نامه ای ۱۷ صفحه ای در مورد موضع خود، می گوید "این توافق برنامه اتمی ایران را در حدی قابل ملاحظه محدود خواهد کرد، و در مقایسه با تمام گزینه های واقعگرایانه، بهترین گزینه ای است که در حال حاضر در دسترس ما قرار دارد."

آسوشیتدپرس می گوید کریس کونز روز سه شنبه در سخنانی در دانشگاه دلاور گفت از توافق علیرغم نقایصی که دارد حمایت خواهد کرد "زیرا بهترین استراتژی برای آمریکا در هدایت جامعه جهانی در کوشش برای مهار گسترش تسلیحات اتمی است."

پیشتر در روز سه شنبه، بن کاردین سناتور دموکرات ایالت مریلند و عضو کمیته روابط خارجی سنا پیش بینی کرد که اوباما تا پایان هفته ۳۴ رای را خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG