لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

نظرسنجی دانشگاه مریلند: بیش از ۵۰ درصد آمریکاییان از توافق اتمی حمایت می کنند


برپایه یک نظرسنجی جدید که دانشگاه مریلند آمریکا انجام داده است، کمی بیش از نیمی از شهروندان آمریکایی می خواهند که کنگره آمریکا توافق جامع اتمی ایران با قدرت های جهانی را تایید کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود نوشته است که ۴۷ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی خواهان رد توافق اتمی در کنگره هستند در حالی که ۵۲ درصد خواسته اند که قانونگذاران توافق اتمی را تائید کنند. یک درصد نیز نظر خاصی در این مورد ارائه نکردند.

این نظرسنجی اینترنتی بین روزهای ۱۷ تا ۲۰ اوت، ۲۶ تا ۲۹ نهم مرداد ماه، از حدود ۷۰۰ شهروندی که آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده بودند، صورت گرفته است.

ضریب خطای این افکار سنجی ۳.۷ درصد اعلام شده است.

کنگره آمریکا تا حدود نیمه ماه جاری میلادی فرصت دارد نظر خود را در مورد توافق اتمی ایران اعلام کند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است در صورت رد این توافق در کنگره، مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد. اما برای پایدار بودن وتو، رئیس جمهوری آمریکا دست کم به حمایت ۳۴ سناتور از توافق اتمی ایران نیاز دارد که هنوز تعداد سناتورهای حامی توافق به این عدد نرسیده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، تقریبا از هر ۱۰ دموکرات، ۷ نفر از توافق حمایت می کنند ولی تقریبا به همین نسبت جمهوریخواهان مخالف توافق هستند. در میان مستقل ها، ۶ نفر از هر ۱۰ نفر از توافق حمایت می کنند.

XS
SM
MD
LG