لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

ابراز ناراحتی اوباما از حمله به یهودیان حامی توافق اتمی با ایران


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید کسانی که به یهودیان حامی توافق اتمی با ایران حمله می کنند، مانند آن دسته از آمریکاییان سیاهپوستی هستند که در مسائل سیاسی با وی اختلاف نظر دارند و بعد نتیجه گیری می کنند او (اوباما) "به اندازه کافی سیاه نیست."

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای اوباما در مصاحبه ای با نشریه یهودی "فوروارد" در پاسخ به این پرسش که آیا وقتی مردم می گویند او ضد یهود است ناراحت می شود یانه، گفت: البته، و افزود "کوچکترین شاهدی برای چنین حالتی وجود ندارد، غیر از این واقعیت که زمان هایی بوده است که من با موضع دولت اسرائیل در مساله ای خاص موافق نبوده ام."

اوباما از هیچ منتقد یا هدف مشخصی نام نبرد، با این حال گفت وقتی می شنود اعضای دولت که خودشان یهودی هستند هدف حمله قرار می گیرند، احتمالا بیشتر ناراحت می شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که اشاره رئیس جمهوری به چه کسی بود، از مایک هاکابی فرماندار سابق آرکانزاس نام برد که معامله اتمی را به "حرکت دادن اسرائیلی ها بسوی کوره" تشبیه کرده است. ارنست افزود "این مسلما تنها نمونه لفاظی سیاسی که رئیس جمهوری و دیگران قابل اعتراض می بینند، نیست."

جک لی یو، وزیر خزانه داری اوباما که یهودی است چندی پیش در کنفرانسی در نیویورک وقتی از معامله اتمی دفاع کرد و در باره حمایت دولت از اسرائیل سخن گفت، "هو" شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در مصاحبه با نشریه فوروارد گفت صدمات وارده از تحریم های غرب بر روی اقتصادی ایران ۵ سال طول خواهد کشید تا بازسازی شود.

او گفت با وجود توافق هسته ای، و حتی پس از برداشتن تحریم ها، اقتصاد ایران برای مدتی همچنان با مشکلات اقتصادی عمده ای روبرو خواهد بود. او گفت بازسازی و بازگشت اقتصاد ایران به سطح قبل از اعمال تحریم های غرب تا سال ۲۰۲۲، یعنی تا ۵ سال دیگر، طول خواهد کشید.

آقای اوباما گفت که ایران در نظر دارد و باید با استفاده از چند ده میلیارد دلار دارایی های مسدود نشده خود، به اقتصاد بسیار متزلزل و شکننده اش سر و سامانی بدهد.

قرار است جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه درباره اهمیت توافق برای امنیت ملی آمریکا در فیلادلفیا سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG