لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

سناتور مک کین: اقدام اوباما در اعزام نیروهای جدید به سوریه "درست اما ناکافی" است


جان مک کين سناتور جمهوريخواه ضمن استقبال از تصميم رئيس جمهوری آمريکا در خصوص اعزام ۲۵۰ نیروی ویژه عملیاتی برای کمک به جبهه های جنگ عليه داعش در سوريه، آن را اقدامی درست اما ناکافی خواند.

جان مک کين، در عین حال بار ديگر از خط مشی دولت اوباما در برخورد با بحران سوريه به عنوان موضعی انفعالی انتقاد کرد و گفت اين گام آسيب ها و صدماتی را که سوريه متحمل شده جبران نخواهد کرد.

جان مک کين رئيس کميته نيروهای مسلح سنای ايالات متحده به دنبال اعلام تصميم رئيس جمهوری آمريکا برای افزايش تعداد پرسنل نظامی آمريکا در سوريه، در مصاحبه با رسانه های داخلی از اين اقدام به عنوان گام مهم و درست، اما دیر هنگام ياد کرد.

او از دولت اوباما برای آن که همواره به دنبال یافتن یک راه حل سياسی برای رفع بحران سوريه بوده انتقاد کرد.

مک کين می گويد مادامی که رژيم بشار اسد با حمايت و پشتيبانی روسيه و ايران و عوامل حزب الله تحت حمايت تهران به سرکوب اپوزيسيون و مردم خود ادامه می دهد، راه حل سياسی پاسخگوی بحران سوريه نخواهد بود.

رئيس جمهوری آمريکا روز گذشته در جريان ديدار از آلمان اعلام کرد ۲۵۰ نیروی ویژه عملیاتی برای مأموريت های غير رزمی به سوريه اعزام خواهد کرد.

آقای اوباما می گويد مأموريت نيروهای جديد تنها به تعليم و آموزش نظامی و تأمين رايزنی های نظامی برای نيروهای محلی سوريه محدود خواهد بود.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز در تأييد اين مطلب در پاسخ به سئوال خبرنگاران در زمينه تناقض در تيتر اخبار رسانه های داخلی آمريکا که از يک سو می گويند آمريکا نيروی رزمی و زمينی در سوريه نخواهد داشت و از سوی ديگر اعلام شده است که ۲۵۰ نيروی ديگر به سوريه اعزام خواهند شد می گويد، مأموريت نيروهای اضافه شرکت مستقيم در جنگ متعارف نخواهد بود.

کربی گفت: "وقتی می گوييم نيروی زمينی منظور حضور واقعی و مستقيم سربازان در جنگ متعارف و شرکت در عمليات رزمی به عنوان واحد های رزمی است. ما هرگز چنين کاری نکرده و نمی کنيم. ما در حال حاضر فقط می خواهيم ۲۵۰ نيروی ديگر به ۵۰ مستشار نظامی که هم اکنون در سوريه برای آموزش نيروهای محلی مستقر هستند، اضافه کنيم."

پيتر کوک، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا نیز می گويد، ايالات متحده با توجه به تأثير مثبت حضور مستشاران نظامی آمريکا با اعزام ۲۵۰ نيروی ديگر در واقع قصد دارد چهرۀ جبهه های جنگ سوريه عليه داعش را به نفع نيروهای محلی آن کشور تغيير دهد.

XS
SM
MD
LG