لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

دو طرح جدید برای تحریم ایران روی میز سناتورهای آمریکا


کلی آیوت (راست)، لیندزی گرام (وسط) و جان مک کین، اعضای جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا - آرشیو
کلی آیوت (راست)، لیندزی گرام (وسط) و جان مک کین، اعضای جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا - آرشیو

سناتور جمهوریخواه کلی آیوت روز پنجشنبه دو طرح پیشنهادی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ارائه کرد که یکی در ارتباط با آزمایش‌های اخیر موشکی ایران و دیگری در مورد نقض حقوق بشر و تروریسم است.

بر اساس این طرح، افرادی که به برنامه موشکی بالیستیک ایران کمک کرده یا با بخش‌های اقتصادی حامی این برنامه مرتبط بوده و همچنین نهادهایی که صاحب بیش از ۲۵ درصد برنامه موشکی ایران هستند، هدف تحریم قرار می‌گیرند.

طرح سناتور آیوت از طرف نزدیک به ۱۲ سناتور جمهوریخواه، از جمله میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا، سناتور تد کروز و سناتور مارکو روبیو حمایت می‌شود.

سناتور مارکو روبیو در بیانیه‌ای کتبی در همین زمینه گفت "ادامه فعالیت‌های تروریستی، آزمایش‌های موشکی غیرقانونی، و نقض حقوق بشر از سوی ایران پیامدهای خطرناک سیاست خارجی ناکارآمد دولت اوباما هستند."

این سناتور جوان جمهوریخواه که به تازگی از رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آینده آمریکا کناره‌گیری کرده است، در ادامه این بیانیه خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران شده است.

دولت باراک اوباما سال گذشته میلادی در واکنش به آزمایش موشک‌های بالیستیک ایران، تحریم‌هایی علیه بیش از ۱۰ تن از افراد وابسته به برنامه موشکی ایران وضع کرد.

اما جمهوریخواهان، از جمله سناتورها کلی آیوت، جان مک کین و لیندزی گرام، این تحریم دولت را ضعیف دانسته و گفتند کاخ سفید باید با واکنش قاطع به تهران پیام دهد که نمی‌تواند به "فریب و تقلب" ادامه دهد.

طرح دیگر که مرتبط با نقض حقوق بشر و تروریسم ایران است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هواپیمایی ماهان را هدف تحریم قرار می‌دهد و قوانین کنونی آمریکا برای محدود کردن دسترسی مستقیم و غیرمستقیم ایران به منابع مالی و پولی ایالات متحده را بازتعریف می‌کند.

برخی سناتورهای دموکرات نیز از طرح تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت کرده‌اند؛ از جمله بن کاردن که گفته است او و سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا، در این زمینه در حال تبادل نظر هستند و این پیشنهاد می‌تواند همراه با تمدید قانون تحریم‌های ایران، ادغام شود.

XS
SM
MD
LG