لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

تدابیر امنیتی جدید آمریکا درمورد حمل وسایل الکترونیک به داخل هواپیما


وزارت امنیت داخلی ایالات متحده دستورالعمل‌های جدید امنیتی در مورد پروازهای مستقیم به مقصد آمریکا از برخی فرودگاه‌های جهان را در نظر گرفته است؛ تدابیری که می تواند به لغو ممنوعیت حمل لپ تاپ و وسایل الکترونیکی مسافران به داخل کابین هواپیما منجر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا عصر چهارشنبه طی سخنانی در مرکز امنیت نوین آمریکا، ضمن اعلام این خبر، گفت «امنیت دغدغه شماره یک من است ... دشمنان ما تطبیق پذیر هستند و ما نیز باید خودمان را با شرایط جدید تطبیق دهیم.»

آقای کلی به جزئیات استانداردهای جدید دولت آمریکا در این زمینه اشاره ای نکرد، اما گفت که این تدابیر ویژه امنیتی «هم محسوس و هم نامحسوس» هستند و طی هفته‌ها و ماه‌های آینده به صورت کامل به اجرا در خواهند آمد.

وی همچنین گفت اگر خطوط هواپیمایی از استانداردهای جدید پیروی نکنند یا در اجرای آنها تعلل کنند، شاید مسافران آنها نتوانند به هیچ صورتی وسایل الکترونیکی خود را، چه در چمدان های کنترل شده و چه در کیف های همراه خود در کابین هواپیما، حمل کنند.

آسوشیتدپرس پیشتر در گزارشی از قول برخی مسئولان شرکت‌های هواپیمایی و مقام‌های آمریکایی که در جریان دستورالعمل جدید قرار گرفته‌اند نوشت، خطوط هوایی که پروازهای مستقیم به آمریکا دارند، مکلف هستند این تدابیر امنیتی جدید را اجرا کنند.

ممنوعیت حمل لپ تاپ و برخی وسایل الکترونیکی مشخص، از ماه مارس گذشته و به دنبال وجود برخی تهدیدهای امنیتی، که جزئیات آنها به اطلاع عموم نرسید، در مورد مسافرانی که از ۱۰ فرودگاه کشورهای خاور میانه و آفریقا به مقصد آمریکا پرواز می‌کنند به اجرا در آمد.

این ممنوعیت شامل پروازهای مستقیم به مقصد شهرهای مختلف آمریکا از فرودگاه‌های امان پایتخت اردن، قاهره پایتخت مصر، استانبول در ترکیه، ریاض و جده در عربستان سعودی، کازابلانکا در مراکش، دوحه پایتخت قطر، دوبی و ابوظبی در امارات و همچنین کویت می‌شود.

نزدیک به ۵۰ پرواز مستقیم خارجی مشمول این تدابیر ویژه شده‌اند و در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مشخص نیست آیا در دستورالعمل جدید وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، تغییری در تعداد پروازها، یا کشورها و فرودگاه‌های خارجی مذکور، به وجود آمده است یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG