لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

منع حمل لپ‌تاپ پروازها به آمریکا، صدها هزار مسافر را تحت تاثیر قرار می‌دهد


در صورتیکه سازمان امنیت ملی آمریکا، منع حمل لپ تاپ به کابین هواپیما را به تمام پروازهای بین المللی در آمریکا گسترش دهد، روزانه صدها هزار مسافر تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

حدود دو ماه پیش، بنا به دستورالعمل صادره از طرف وزارت امنیت ملی آمریکا، حمل لپ تاپ از ده شهر در خاورمیانه و شمال آفریقا که یک سر آن آمریکاست ممنوع شد؛ این ممنوعیت شامل حدود ۵۰ پرواز در روز می‌شود.

اما جان کلی، وزیر امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه هفتم خرداد ماه خبر از این داد که سازمان امنیت ملی در حال بررسی گسترش این ممنوعیت به تمام پروازهای بین المللی به مقصد یا با مبدأ آمریکا است چراکه به گفته او، لپ تاپ های شخصی یکی از طرق انجام اقداماهای تروریستی محسوب می شوند.

اما بنا به گزارشی از بخش اقتصادی سی‌ان‌ان، در صورت اعمال، این قانون می تواند روزانه صدها هزار مسافر و هزاران پرواز را تحت تأثیر قرار دهد.

بنا به مرکز بین المللی حمل و نقل هوایی، روزانه ۴۳۰۰ پرواز بین المللی در آمریکا صورت می گیرد که شامل حدود ۶۵۰ هزار مسافر در روز می شود، یعنی حدود دویست میلیون مسافر در سال خاک آمریکا را ترک کرده و یا در آن فرود می آیند.

سی‌ان‌ان می نویسد گسترش این ممنوعیت به تمام پروازهای بین المللی در آمریکا، می تواند تهدیدی باشد هم برای صنعت جهانگردی آمریکا و هم برای صنعت هوانوردی جهان.

مسافران خارجی سال گذشته ۲۴۶ میلیارد دلار در آمریکا خرج کرده اند و سفر آنها موجب اشتغال سالانه ۸.۶ میلیون نفر در صنعت جهانگردی آمریکا شده است. گسترش ممنوعیت مذکور می تواند برخی مسافران بین المللی را بر این دارد که مقصدی متفاوت از آمریکا برای خود انتخاب کنند تا از اینگونه دردسرها بدور بمانند.

هواپیمایی امارات ماه گذشته اعلام کرد ممنوعیت اعمال شده از سوی وزارت امنیت ملی برای ده فرودگاه که تعدای از آنها پروازهای امارات را نیز تحت تأثیر قرار داده، منجر به کاهش تقاضا شده و در نتیجه این شرکت تعداد پروازها به آمریکا را کاهش خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG