لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۰

سفر وزیر دفاع آمریکا به اروپا؛ ابراز نگرانی دبیرکل ناتو نسبت به احتمال «حمله شیمیایی» روسیه به اوکراین


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده - آرشیو

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، برای دیدار حضوری با وزرای دفاع ناتو که قرار است چهارشنبه صورت بگیرد، سه شنبه به بروکسل پایتخت بلژیک سفر می‌کند، و در ادامه در آخر هفته از اسلواکی و بلغارستان دیدن می‌کند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، دوشنبه به خبرنگاران هدف از سفر وزیر دفاع را انجام مذاکرات دیگری با متحدان ناتو‌ «در مورد همه چیزهایی که ما به عنوان یک ائتلاف برای تقویت و حمایت از قابلیت‌های بازدارندگی در جناح شرقی انجام می‌دهیم» دانست.

جان کربی همچنین با اشاره به اقدام رئیس جمهوری آمریکا در تصویب یک بسته کمک دویست میلیون دلاری دیگر، گفت که «ما در حال بررسی انجام سریع این کمک هستیم.»

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو - آرشیو
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو - آرشیو

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، ابراز نگرانی کرده است که روسیه در صدد مطرح کردن بهانه‌ای برای یک حمله شیمیایی به اوکراین باشد.

آقای استولتنبرگ روز سه‌شنبه در آستانه دیدار روز بعد وزیران دفاع ناتو و وزیر دفاع اوکراین در بروکسل،‌ در یک کنفرانس خبری گفت: «ما ماه‌ها است که فهرستی طولانی از دروغ‌های روسیه را افشا کردیم. آنها ادعاهای مختلف کردند از جمله که قصد حمله به اوکراین را ندارند و یا از غیرنظامیان محافظت می‌کنند. اما به اوکراین حمله کرده‌اند و دارند غیر نظامیان را می‌کشند.»

وی افزود: «و حالا آنها ادعا می‌کنند که در اوکراین سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی وجود دارد. این فقط یک دروغ دیگر است و ما نگران هستیم که مسکو احتمالا بخواهد بر اساس ادعاهای دروغین، از سلاح های شیمیایی استفاده کند. مردم اوکراین شجاعانه از خانه و خاک خود دفاع می‌کنند و ما باید از آنها حمایت کنیم.»

آقای استولتنبرگ گفت متحدان ناتو‌ مقادیر قابل توجهی از تجهیزات حیاتی نظامی و تسلیحات و‌ مهمات ضد تانک و دفاع هوایی به اوکراین ارایه کرده و به کمک‌های انسانی و نظامی و ‌مالی به این کشور ادامه خواهد داد.

او‌ همچنین اضافه کرد مسئولیت اصلی ناتو حفاظت و دفاع از تمام متحدان است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG