لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

مشاور امنیت ملی ایالات متحده: به روس‌ها هشدار داده‌ایم استفاده از سلاح شیمیایی بهای گزافی دارد


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با اشاره به انتشار شایعاتی در مورد امکان استفاد سلاح‌های غیرمتعارف شیمیایی و بیولوژیکی از سوی مسکو گفت که واشنگتن به مسکو درخصوص هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی هشدار داده است.

جیک سالیوان، روز یکشنبه در برنامه «بررسی وضعیت» شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد اظهارات رئیس‌جمهوری لهستان مبنی برامکان استفاده روسیه از سلاح شیمیایی در حمله به اوکراین، گفت که «واشنگتن از طریق کانال‌های مختلف به مسکو هشدار داده است که استفاده از سلاح شیمیایی برای مسکو بهای گزافی دارد و تبعات سنگینی به‌دنبال خواهد داشت.»

او همچنین در پاسخ به امکان استفاده روسیه از سلاح‌های تاکتیکی اتمی گفت که واشنگتن به دقت همه حرکت‌های یک قدرت اتمی در جنگ را زیرنظر دارد اما واشنگتن نشانه‌ای در این خصوص ندیده که باعث شود در خصوص موضع اتمی آمریکا تغییری داده شود.

جیک سالیوان در بخش دیگری از این گفت‌و گو با اشاره به حملات شدید به شهر مرزی لویو در یازده‌مایلی کشور لهستان که عضو ناتو است، گفت که «افزایش دامنه و گسترش حملات از سوی روسیه، از ناکامی و درماندگی پوتین در رسیدن به اهدافش در اوکراین حکایت دارد.»

سالیوان با اشاره به این‌که واشنگتن از گسترش حملات شگفت‌زده نشده است، بار دیگر با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهوری بایدن تاکید کرد که آمریکا قصد ورود به جنگ اوکراین را ندارد اما از اینچ اینچ قلمرو ناتو صیانت می‌کند.

سالیوان با اشاره به اینکه آمریکا همچنان بر استفاده از راه حل دیپلماتیک اصرار دارد، به عزم پوتین بر ادامه جنگ اشاره کرد اما گفت که واشنگتن نیز در عوض به افزایش فشارها ادامه خواهد داد. سالیوان گفت که ما با تمام بازیگران در تماسیم وبا شرکا و متحدانمان از همه روش‌ها برای کاهش تنش‌ها، استفاده می‌کنیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا به پرسش مجری برنامه در خصوص موضوع پیچیده انتقال جنگنده‌های لهستان به اوکراین گفت که «رئیس‌جمهوری بایدن با مشاوران و متحدان آمریکا دراین خصوص رایزنی کرده و به نظر نمی‌رسد این کار توجیه منطقی داشته باشد.» او ضمن تاکید بر پشتیبانی آمریکا از دفاع مردم اوکراین گفت که تاکید بر استفاده از راه‌های جایگزین از جمله تقویت سامانه‌های ضدهوایی که کارآمدی بیشتری دارند، است.

جیک سالیوان در پاسخ به سوالی درباره اخباری مبنی بر کشته‌ شدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی در حملات روسیه گفت که «من درست پیش از شروع برنامه باهمکارانم درباره احتمال کشته شدن یک خبرنگار آمریکایی گفتگویی داشتم و در صورت تایید، این خبر بسیار دهشتناک و غم‌انگیزی است. این نمادی از خشونت پوتین است که بیمارستان‌ها، مساجد و مکانهای غیرنظامی و روزنامه نگاران را هدف قرار می‌دهد.»

جیک سالیوان همچنین گفت که واشنگتن از طریق کانالهای مختلف به پکن هشدار داده است که هرگونه همکاری با مسکو به جهت دورزدن تحریم‌ها،‌ پیامدهایی به دنبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG