لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به بازگشت جنگ هسته‌ای به دایره رویدادهای‌ امکان‌پذیر


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در یک کنفرانس مطبوعاتی با موضوع تهاجم روسیه به اوکراین. مقر سازمان ملل در نیویورک؛ دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در یک کنفرانس مطبوعاتی با موضوع تهاجم روسیه به اوکراین. مقر سازمان ملل در نیویورک؛ دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید اوکراین در آتش می‌سوزد و بروز جنگ هسته‌ای اینک دوباره به چشم‌انداز احتمالات پیش‌رو، بازگشته است.

آنتونیو گوترش روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر سازمان ملل در نیویورک، با اشاره به «ابعاد وحشتناک» تاثیر جنگ بر غیرنظامیان، گفت اوکراین در آتش می‌سوزد و در برابر چشمان جهانیان در حال نابود شدن است.

گوترش با استناد به ارقام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر حمله به حداقل ۲۴ تاسیسات درمانی و بهداشتی گفت: «افراد بی‌گناه پرشماری از جمله زنان و کودکان کشته شده‌اند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به عدم دسترسی صدها هزار نفر به آب و برق، هشدار داد وضعیت روز به روز بدتر می‌شود.

او در ارتباط با تلاش‌های سازمان ملل برای کمک به شهروندان اوکراین گفت که بیش از ۶۰۰ هزار اوکراینی، از این سازمان کمک دریافت کرده‌اند و ۴٠ میلیون دلار دیگر از محل صندوق مرکزی واکنش اضطراری این سازمان، برای کمک به اوکراین اختصاص داده شده است.

آقای گوترش در ارتباط با تعداد آوارگان گفت که تا کنون دست‌کم یک‌میلیون و ٩٠٠هزار اوکراینی در داخل کشور خود آواره شده و بیش از دو‌میلیون و ٨٠٠ هزار نفر دیگر نیز به کشورهای همسایه اوکراین، پناه برده‌اند.

وی در رابطه با ابعاد جهانی این جنگ گفت که «بحران اوکراین همانند شمشیر داموکلس، اقتصاد جهانی و به‌ویژه کشورهای در حال توسعه را تهدید می‌کند و همچون بمبی بر سبد خانوار در این کشورها منفجر شده است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به تشدید بیشتر این جنگ گفت: «چشم‌انداز جنگ هسته‌ای که زمانی غیرقابل‌تصور بود، اکنون به دایره رویدادهای امکان‌پذیر، بازگشته است.»

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه هرگز برای دیپلماسی دیر نیست، گفت: «فراخوان‌ها به صلح باید شنیده شوند. این تراژدی باید متوقف شود.»

آقای گوترش در پاسخ به پرسش مارگارت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا، در ارتباط با درخواست اوکراین مبنی بر وضع منطقه پرواز ممنوع گفت که این مساله توسط برخی کشورها بررسی شده و می‌تواند موجب بروز جنگ جهانی شود، بنابراین باید احتیاط پیشه کرد.

همچنین زبیگنیو راو، وزیر خارجه لهستان و رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا، در یک کنفرانس خبری دیگر در مقر سازمان ملل، تهاجم روسیه به اوکراین و حملات به غیرنظامیان، و بمباران بیمارستان‌ها و مدارس را به شدیدترین لحن محکوم کرد.

زبیگنیو راو، وزیر خارجه لهستان و رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا، در کنفرانس مطبوعاتی با موضوع تهاجم روسیه به اوکراین. مقر سازمان ملل در نیویورک؛ دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
زبیگنیو راو، وزیر خارجه لهستان و رئیس سازمان امنیت و همکاری در اروپا، در کنفرانس مطبوعاتی با موضوع تهاجم روسیه به اوکراین. مقر سازمان ملل در نیویورک؛ دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

به گفته آقای راو، تهاجم روسیه با مشارکت بلاروس، «بی‌دلیل، توجیه‌ناپذیر، و غیرقانونی» است.

وی با دعوت از روسیه به توقف حمله به غیرنظامیان و پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌اش، گفت که هر راه‌حل سیاسی برای اتمام جنگ باید مبتنی بر احترام به حاکمیت سیاسی، تمامیت ارضی، و استقلال اوکراین و در چارچوب رعایت مرزهای رسمی و بین‌المللی‌ این کشور باشد.

وزیر خارجه لهستان در پاسخ به پرسش مارگارت بشیر در ارتباط با مخالفت آمریکا با انتقال جنگنده‌های میگ-۲۹ لهستان به اوکراین و اینکه آیا هنوز امکان انتقال این جنگنده‌ها به این کشور وجود دارد، گفت که چنین تصمیماتی باید توسط کل اعضای ناتو و نه تنها یک عضو این سازمان گرفته شود.

XS
SM
MD
LG