لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

تشدید حملات به پایتخت اوکراین؛ شهردار کی‌یف خواهان بازگشت مردان برای دفاع از «قلب» کشور شد


یک مرد بیرون از محوطه یک آپارتمان در کی‌یف که در حملات توپخانه‌ای روسیه تخریب شده است.
یک مرد بیرون از محوطه یک آپارتمان در کی‌یف که در حملات توپخانه‌ای روسیه تخریب شده است.

در حالی که گزارش‌ها از تشدید حملات روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین حکایت دارد، نخست‌وزیران سه کشور عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با قطار راهی این شهر شدند که به نماد مقاومت اوکراین در برابر حمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تبدیل شده است.

این اولین سفر رهبران خارجی به پایتخت اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه است.

نخست وزیر لهستان، ماتئوش موراویتسکی، که همراه نخست وزیران جمهوری چک و اسلوونی راهی کی‌یف شد درباره این سفر گفت: «...این درباره ما نیست، بلکه مربوط به آینده فرزندان ما است که شایسته زندگی در جهانی عاری از استبداد هستند»

این سفر در شرایطی است که دو انفجار بسیار شدید، قبل از طلوع آفتاب، روز سه شنبه پایتخت را لرزاند که نور آن آسمان را روشن کرد.

یک ساختمان مرتفع پس از آنکه هدف اصابت گلوله‌های توپخانه‌ قرار گرفت در آتش سوخت. روسیه همچنین در ساعات گذشته به حملات هوایی به پایتخت ادامه داد.

به گفته مقامات، در حملات هوایی و توپخانه‌ای روسیه به کی‌یف در روز سه شنبه، دست‌کم چهار نفر کشته شدند.

شهردار پایتخت آمد و شد را از ساعت ۸ شب به مدت ۳۵ ساعت ممنوع کرد.

دو انفجار بزرگ در پایتخت پس از آن به وقوع پیوست که دوشنبه شب، نیروهای اوکراینی یک پهپاد نیروهای متجاوز را هدف قرار دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی ویدیویی خواستار دریافت کمک‌های بیشتر تسلیحاتی شد.

درخواست شهردار از مردان

ویتالی کلیچکو، شهردارکی‌یف گفت: «امروز...روز دشوار و خطرناکی است.» او گفت کی‌یف «پایتخت، قلب اوکراین است و از آن دفاع خواهد شد. ما کی‌یف را که در حال حاضر نماد و پایگاه عملیاتی آزادی و امنیت اروپا است، تسلیم نخواهیم کرد.»

به گزارش رویترز، شهردار کی‌یف از مردانی که با آغاز تهاجم روسیه همراه با زن و بچه به مناطق نسبتا امن غرب کشور رفته‌اند، خواست تا برای مبارزه به پایتخت بازگردند.

خروج ۳ میلیون نفر از کشور

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرده است که تعداد افرادی که از زمان حمله روسیه در ۲۴ فوریه از اوکراین فرار کرده‌اند روز سه شنبه از مرز ۳ میلیون نفر گذشت. سازمان ملل متحد سیل جمعیتی را که وارد لهستان و دیگر کشورهای همسایه اوکراین می شوند، «بزرگترین بحران پناهجویان اروپا از زمان جنگ جهانی دوم» توصیف کرده است. جمعیت اوکراین در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۴ میلیون نفر برآورد شده بود.

از سوی دیگر زلنسکی، به دنبال تمدید حکومت نظامی تا ۲۴ آوریل است که مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله را ملزم به ماندن در کشور برای مبارزه می‌کند. به نوشته آسوشیتدپرس، زلنسکی این موضوع را در لایحه‌ای به پارلمان ارائه کرد که انتظار می‌رود این هفته در مورد آن رای‌گیری شود.

مذاکرات صلح

در همین حال مذاکرات بین روسیه و اوکراین پس از آنکه روز دوشنبه به گشایش عمده‌ای منجر نشد، قرار است روز سه شنبه از سر گرفته شود. یک دستیار رئیس جمهوری اوکراین گفت، مذاکرات در مورد «صلح، آتش بس، خروج فوری نیروها و تضمین های امنیتی» خواهد بود.

یکی از دستیاران ارشد ولودیمیر زلنسکی گفته است که جنگ تا ماه مه به پایان خواهد رسید - و حتی ممکن است ظرف چند هفته به پایان برسد - چرا که به گفته او روسیه نیروی تازه‌ای برای ادامه جنگ ندارد.‌

در همین حال آسوشیتدپرس می‌نویسد که جنگ ولادیمیر پوتین در اوکراین و تلاش او برای برهم زدن نظم گسترده‌تر امنیتی در اروپا، ممکن است به تغییر تاریخی اندیشه آمریکایی‌ها درباره دفاع از این قاره منجر شود. این گزارش می‌گوید بسته به اینکه پوتین تا کجا پیش رود، حضور قدرت نظامی ایالات متحده در اروپا ممکن است به حدی برسد که از زمان جنگ سرد تاکنون دیده نشده است.

(از رویترز و آسوشیتدپرس)

XS
SM
MD
LG