لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

سفر بی‌نتیجه هیئتی از آژانس به تهران؛ تمرکز دولت بایدن بر «تظاهرات مردمی در ایران» است


اعتراضات ایران
اعتراضات ایران

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به سوال بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که تمرکز دولت بایدن فعلاً بر تظاهرات مردمی در ایران و تحویل پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه است.

اظهارات این سخنگو پس از آن عنوان شد که هیئتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از سفری یک‌روزه و بدون هیچ نتیجه مشخص روز دوشنبه تهران را ترک کرد.

عدم همکاری جمهوری اسلامی در ارائه پاسخهای دقیق به پرسشهای آژانس در این زمینه مانع از پیشرفت در مذاکرات احیای توافق برجام شده است. با شروع تظاهرات مردمی در ایران مقام‌های اروپائی و آمریکا بارها گفته‌اند که در حال حاضر تمرکز شان بر مذاکرات هسته ای نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین پیشتر اعلام کرده بود که یک تیم فنی از ایران بازدید خواهد کرد تا برای حل بن‌بست در مورد کشف آثار مواد رادیواکتیو در سایت‌های اعلام نشده از سوی ایران، تلاش کند.

بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل مدتها است که از ایران خواسته است درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده توضیح دهد و خواستار «دسترسی به این سایت‌ها و مواد یافت شده» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ها شده است.

ایران، روز شنبه ۲۶ آذر، یک روز قبل از بازدید تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این کشور گفته بود ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را تا «سطح بی‌سابقه‌ای» افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG