لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

ایران می‌گوید ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را تا «سطح بی‌سابقه‌ای» افزایش داده است


مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، ایران - آرشیو
مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، ایران - آرشیو

ایران، روز شنبه ۲۶ آذر، یک روز قبل از بازدید تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این کشور گفت ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را تا «سطح بی‌سابقه‌ای» افزایش داده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «در حال حاضر، ظرفیت غنی‌سازی کشور به بیش از دو برابر کل تاریخ این صنعت رسیده است.»

او افزود: «انرژی هسته‌ای و تولید انرژی اتمی صرفه جویی اقتصادی زیادی برای کشور دارد و در کاهش مصرف سوخت های فسیلی و تجدیدناپذیر و مشکلات زیست محیطی موثر است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین روز چهارشنبه، ۲۳ آذر، اعلام کرد که یک تیم فنی روز یکشنبه از ایران بازدید خواهد کرد تا برای حل بن‌بست در مورد کشف آثار مواد رادیواکتیو در سایت‌های اعلام نشده از سوی ایران، تلاش کند.

انتظار نمی‌رود رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در این هیئت حضور داشته باشد.

بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل مدتها است که از ایران خواسته است درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده توضیح دهد و خواستار «دسترسی به این سایت‌ها و مواد یافت شده» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ها شده است.

اسلامی ۱۸ آذر گفت که مواد کشف شده در این سه سایت از خارج به ایران آورده شده است.

آژانس در ابتدا قصد داشت یک هیئت ماه گذشته روانه تهران کند، اما این سفر به تعویق افتاد زیرا شورای حکام آژانس، ایران را به دلیل عدم ارائه پاسخ‌های «فنی معتبر» محکوم کرد.

بر اساس توافق برجام، ایران موافقت کرد که غنی سازی اورانیوم خود را به کمتر از چهار درصد محدود کند، یعنی بسیار کمتر از سطح ۹۰ درصدی که برای کلاهک هسته‌ای لازم است.

در ازای آن و همچنین اعمال سایر محدودیت‌ها در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش، به ایران وعده خلاصی از تحریم‌های بین‌المللی داده شد.

XS
SM
MD
LG