لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

عربستان: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد وضعیت غیرقابل‌ پیش‌بینی می‌شود


فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی.
فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه گفت در صورت دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای، وضعیت غیرقابل‌پیش‌بینی می‌شود و همسایگان عرب ایران در حوزه خلیج فارس برای تقویت امنیت خود اقدام خواهند کرد.

مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده و ایران برای احیای برجام از ماه سپتامبر متوقف شده و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نسبت به اعلام اخیر تهران مبنی بر افزایش ظرفیت غنی‌سازی ابراز نگرانی کرده است.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود در مصاحبه‌ای در حاشیه کنفرانس سیاست جهانی در ابوظبی و در پاسخ به پرسشی مبنی بر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای گفت: «ما در یک موقعیت بسیار خطرناکی در منطقه هستیم...شما می‌توانید انتظار داشته باشید که کشورهای منطقه مطمئنا به این نگاه خواهند کرد که چگونه می‌توانند امنیت خود را تضمین کنند.»

گفت‌وگوهای هسته‌ای در حالی متوقف شده است که قدرت‌های غربی ایران را به طرح خواسته‌های غیرمنطقی متهم می‌کنند و تمرکز خود را بر روی جنگ روسیه و اوکراین و همچنین ناآرامی‌های داخلی در ایران بر سر کشته‌شدن مهسا امینی معطوف کرده‌اند.

اگرچه ریاض هنوز درباره توافق هسته‌ای ایران «بدبین» است اما شاهزاده فیصل گفت کشورش از تلاش‌ها برای احیای این توافق «به شرطی که نقطه شروع و نه نقطه پایان» برای حصول توافق مستحکم‌تری با تهران باشد، حمایت می‌کند.

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواهان توافقی هستند که نگرانی‌های آنها در مورد برنامه موشکی و پهپادی ایران و شبکه نیروهای نیابتی آن در منطقه را مد نظر قرار دهد.

شاهزاده فیصل گفت: «متاسفانه در حال حاضر نشانه‌ها چندان مثبت نیستند.»

او افزود: «ما از ایرانی‌ها می‌شنویم که هیچ علاقه‌ای به برنامه تسلیحات هسته‌ای ندارند [و] باور به آن برای ما بسیار تسکین‌بخش خواهد بود. اما ما به اطمینان بیشتری در این مورد نیاز داریم.»

XS
SM
MD
LG