لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

نگرانی از رفتار ایران، کری را به نشست کشورهای خلیج فارس کشاند


جان کری در نشست وزرای خارجی شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس شرکت کرد.
جان کری در نشست وزرای خارجی شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس شرکت کرد.

گفته می شود نگرانی از رفتار ایران در منطقه به ویژه در سوریه و یمن ، دلیل اصلی حضور جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست وزرای خارجه شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس بود، که روز گذشته در بحرین برگزار شد.

آقای کری از ایران خواست نقشی سازنده در حل بحران های منطقه ایفا کند.

جان کری روز پنجشنبه ضمن انتقاد از اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه از تهران خواست برای پایان دادن به جنگ در سوریه و یمن کمک کند.

وی گفت: " ما از ایران می خواهیم به طرزی سازنده در تلاش برای برقراری صلح و کمک به حل بحران سوریه شرکت کند و به جای ادامه ارسال سلاح به حوثی ها در یمن در تلاش مشترک ما برای صلح در یمن و ترک مخاصمه در سوریه سهیم شود."

آقای کری گفت ، روسیه و ایران باید از مفاد توافق نامه های جهانی برای پایان جنگ در سوریه پشتیبانی کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: "موضوع انتقال سیاسی در سوریه ، آزمون اصلی برای جدی بودن رژیم اسد ، روسیه و ایران است که از توافق وین و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد پشتیبانی کنند."

برخی از وزرای خارجه عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس ، نیز، از آن چه دخالت های تحریک آمیز ایران در منطقه می خوانند ، ابراز نگرانی کردند.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی گفت ، این شورا ایران را برای ارسال سلاح به یمن محکوم می کند.

الجبیر افزود: "ما تلاش های ایران در قاچاق اسلحه را چه برای حوثی ها در یمن و یا به کشورهای دیگر محکوم می کنیم، آن هم در شرایطی که برای برقراری صلح در منطقه تلاش می کنیم. "

آقای کری هم گفت ، ارسال سلاح به یمن توسط ایران موجب نگرانی کشورهای منطقه است.

وی گفت: "همین هفته گذشته ناوگان پنجم آمریکا مستقر در یمن ، محموله سلاحی را که واضح است از ایران به مقصد حوثی ها در یمن حرکت می کرد ، شناسایی کرد. ما به فشار برای خنثی کردن این گونه تحریکات ادامه می دهیم. "

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت، اگر ایران بخواهد به اظهاراتی که رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر ایراد کرده است ، وفادار بماند و ثابت کند تهدیدی برای منطقه نخواهد بود ، باید به تلاش جمعی برای برقراری صلح بپیوندد.

سفر آقای کری به بحرین و حضور در کنفرانس شورای همکاری کشورهای خلیج فارس متشکل از شش کشور عرب ، عربستان سعودی ، کویت ، امارات متحده عربی، قطر عمان و بحرین ، در عین حال ، آماده کردن زمینه برای حضور پرزیدنت اوباما در همایش این شورا در ریاض است که در اواخر ماه آوریل برگزار خواهد شد.

گفته می شود ، ایران و مبارزه با داعش در کانون توجه این همایش قرار داشته باشد.

در همین حال، آمریکا و بحرین هفته آینده رزمایش دریایی مشترک خود را برای شناسایی، و خنثی کردن مین های دریایی آغاز می کنند.

XS
SM
MD
LG