لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

دولت آمریکا فروش چهار کشتی جنگی به عربستان را تایید کرد


آرشیو

دولت آمریکا فروش چهار کشتی جنگی چند منظوره ساخت شرکت "لاکید مارتین" و تجهیزات آنها را به عربستان سعودی تایید کرده است. رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا مبلغ این قرار داد را ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، که بر فروش تجهیزات نظامی به خارج از این کشور نظارت دارد اواخر روز دوشنبه قانونگذاران آمریکایی را از فروش احتمالی این کشتی‌ها مطلع کرد.

قانونگذاران آمریکایی سی روز فرصت دارند که با فروش کشتی‌های جنگی به عربستان مخالفت کنند و مانع اجرای قرارداد شوند. هرچند مخالفت با این قرارداد از آنجایی که پیش از اعلام رسمی آن به دقت بررسی می شود، بعید به نظر می رسد.

تایید فروش این کشتی‌ها در کنگره این امکان را فراهم می‌کند که دولت های آمریکا و عربستان مذاکرات رسمی قرارداد فروش کشتی ها را آغاز کنند، اما یک منبع دوم خبری که آشنا به این موضوع است، به رویترز گفت به نظر می رسد که این روند تا پایان سال جاری میلادی به اتمام نرسد.

پیشتر خبرگزاری بلومبرگ برای اولین بار اعلام کرده بود که دولت آمریکا قانونگذاران را در مورد فروش احتمالی کشتی های نظامی به عربستان مطلع کرد.

عربستان سعودی قصد دارد ناوگان شرقی نیروی دریایی خود را مدرن کند و کشتی های جدید جنگی ساحلی (Littoral Combat Ship) را جایگزین کشتی های قدیمی تر آمریکایی کند.

رویترز به نقل از منابع آمریکایی می گوید عربستان سعودی نگران اقدامات رو به افزایش ایران در منطقه است. روابط ایران و عربستان سعودی بر سر مسائل سوریه، یمن، عراق، لبنان و اخیرا حج به شدت تیره شده است.

مقام آمریکایی به رویترز گفته است که فروش این کشتی ها نشان دهنده "تعهد پایدار" آمریکا به همکاری های قوی امنیتی و دیپلماتیک برای ترویج "صلح و امنیت" در منطقه خلیج فارس است.

پیش بینی می شود که قرارداد فروش، آموزش نیروهای سعودی، سیستم های رادار و سونار، مهمات و سیستم های کنترل شلیک گلوله را نیز دربرگیرد.

XS
SM
MD
LG