لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

وزیر خارجه عربستان: با همه توان با اقدامات ایران مقابله می کنیم


وزیر امور خارجه عربستان روز دوشنبه از ایران خواست "دخالت" در کشورهای همسایه پادشاهی عربستان سعودی را متوقف کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، عادل الجبیر به ایران هشدار داد که ریاض آماده است با اقدامات ایران مقابله کند.

ایران از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند، در حالی که عربستان خواهان براندازی دولت او است. ریاض همچنین تهران را به حمایت از شیعیان حوثی متهم کرده که صنعا، پایتخت یمن را در تصرف خود دارند.

عادل الجبیر روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری با حضور فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان در ریاض گفت "آرزو می کنیم که ایران سیاست های خود را تغییر دهد و از دخالت در امور دیگر کشورهای منطقه، لبنان، سوریه، عراق و یمن خودداری کند."

او گفت: "داشتن رابطه مثبت با تهران، زمانی که عربستان سعودی و مردمش هدف تجاوز ادامه دار هستند، دشوار است."

وزیر امور خارجه عربستان گفت "مطمئن می سازیم که با اقدامات ایران مقابله خواهیم کرد و از همه قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود برای حفاظت از قلمرو و مردم خود استفاده می کنیم."

او ایران را متهم کرد که مثل یک "کشور استعمارگر" در سوریه عمل می کند و از ایران خواست نیروهایش را از سوریه خارج کند و به دولت بشار اسد اسلحه ندهد. به گفته عادل الجبیر، اگر ایران این کارها را نکند، برای این کشور نقش داشتن در پیدا کردن راه حل سیاسی برای سوریه دشوار خواهد بود.

وزیر امورخارجه آلمان که پیشتر به تهران سفر کرده بود نیز گفت، در مقطع کنونی شکاف میان تهران و ریاض عمیق است و پل زدن بین این دو "خیلی دشوار" است.

جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز شنبه در نشست خبری با حضور همتای آلمانی خود گفت ایران به دنبال حذف عربستان سعودی نیست اما نخواهد گذاشت که عربستان ایران را از منطقه حذف کند.

XS
SM
MD
LG