لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

نیروی دریایی آمریکا: ائتلاف به رهبری عربستان امدارسانی به یمن را کند کرده است


Thousands of wading birds form a murmuration as they fly onto dry sandbanks during the month's highest tide at The Wash Estuary, near Snettisham in Norfolk, Britain.
Thousands of wading birds form a murmuration as they fly onto dry sandbanks during the month's highest tide at The Wash Estuary, near Snettisham in Norfolk, Britain.

نیروی دریایی ایالات متحده روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که به دنبال هشدار ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به کشتی‌های تجاری برای نزدیک نشدن به مناطق جنگی، روند ارسال کمک‌های بین‌المللی به مردم یمن کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش نیروی دریایی آمریکا در حالی منتشر می‌شود که ائتلاف منطقه‌ای متحدان عرب ریاض علیه شیعیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، ضمن رد این ادعا گفته است همچنان از تردد کشتی‌های حامل کمک‌‌های انسان‌دوستانه استقبال می‌کند.

با گسترش درگیری‌ها بین شبه نظامیان حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن با نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، مردم این کشور در حال حاضر با وضعیتی روبرو هستند که به گفته سازمان ملل متحد یکی از بدترین بحران‌های انسانی است.

علاوه بر آن، با ورود نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مناقشه یمن، تلاش‌های بین‌المللی برای امدارسانی به مردم این کشور، چه از طریق هوا و چه از طریق دریا، مدتی است که با مانع، و حتی در مقاطعی با وقفه روبروه شده است.

بر اساس گزارش نیروی دریایی آمریکا، که روز سه‌شنبه منتشر شد و نسخه‌ای از آن در اختیار رویترز قرار گرفت، ناوهای جنگی ائتلاف در آب‌های نزدیک بندر حدیده در دریای سرخ "به کشتی‌های تجاری هشدار داده‌اند از نزدیک شدن به مناطق عملیاتی خودداری کنند."

این گزارش با اشاره به این که "تنها به کشتی‌هایی که مجوز یا شماره ترخیص معتبر دارند، اجازه ورود به بندر داده می‌شود و سایر کشتی‌ها باید برگردند،" می‌گوید دولت یمن برای این کشتی‌ها مجوزهای لازم را صادر کرده، اما ائتلاف از ورود آنها جلوگیری می‌کند؛ که این نشانه‌ای از وجود اختلاف میان دولت یمن و متحدان عرب آن است.

با این حال، احمد العسیری سخنگوی ائتلاف جلوگیری از پهلوگیری کشتی‌ها در آب‌های یمن و هشدار به کشتی‌های تجاری مبنی بر خودداری از نزدیک شدن به مناطق جنگی را رد کرده و گفته ائتلاف، به منظور جلوگیری از ارسال سلاح به نیروهای حوثی، تنها از این کشتی‌ها می‌خواهد تحت بازرسی قرار گیرند.

وی همچنین از نهادهای بشردوستانه بین‌المللی خواست به یمن رفته و با تاسیس دفاتر خود در این کشور، امدارسانی به مردم را ادامه دهند.

در همین حال، مقامات بندر حدیده روز چهارشنبه در گفتگو با رویترز، از ورود دو کشتی باری حامل برنج و سیمان به بندر در اواخر شب سه شنبه خبر دادند و سرتیپ عسیری نیز ضمن تایید آن گفت، سومین کشتی هم در انتظار پهلوگیری است و پنج کشتی دیگر نیز بازرسی شده و ورود آنها به بندر تایید شده است.

XS
SM
MD
LG